Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
A reprezentacija, Seniori / 18. veljače 2021.

Večeras (20.30 – HTV 2) Hrvatska protiv Njemačke u 5. kolu Rotterdama

Hrvatski vaterpolisti večeras završavaju nadmetanje u skupini predolimpijskog turnira u Rotterdamu. Štoviše utakmica Hrvatska – Njemačka je općenito posljednja utakmica cijelog prvog dijela natjecanja nakon koje ćemo, spoznajom konačnog poretka u obje skupine, dobiti i parove četvrtfinala.

Kasnije možemo malo i o opcijama tko bi s kim mogao činiti par, ali ono čemu se mi primarno posvećujemo je večerašnja utakmica s Nijemcima. Čvrsto smo uvjereni da jednako misle i u hrvatskom taboru. Valja ostaviti za sobom sve dobro i loše iz prijašnje četiri utakmice, što opet ne znači i ne zaboraviti, ne smetnuti s uma gdje se griješilo. Tu dakako mislimo na posljednje dvije utakmice, kako protiv Francuske, tako i kontra Rusije. Protiv Francuske je to bio slabiji ‘ulaz’ u utakmicu, posebno obrambeno, protiv Rusa posljednjih 10 minuta bez pogotka. Kao i činjenica da je primiti 14 golova ipak malo previše, neovisno što je s druge strane bila i više nego solidna Rusija. No, što je bilo-bilo je. Sada fokus mora biti na sljedećoj utakmici.

Za pobjedu moramo biti briljantni

– Moramo skupiti glave. Svejedno je, bili mi prvi ili drugi u skupini, potpuno mi je svejedno. Ono što mi moramo učiniti je pobijediti danas Njemačku koja je ispala iz svih kombinacija za prolazak – napominje hrvatski izbornik Ivica Tucak.

– Možemo pričati o svemu, analizirati i čak tri kontra-faula nama suđena u zadnjoj četvrtini protiv Rusa, ali uvijek sam više sklon gledati prema sebi, prema nama i što smo mi učinili. Naša zonska obrana nije pokrivala ni prostor, ni šut, te u tom dijelu mi moramo sebe popraviti. Mislim da mi to možemo i moramo bolje. Ono što je sigurno da mi moramo odigrati briljantno da bi pobijedili, da bi dobili neku utakmicu. Apsolutno briljantno. Sad ćemo pokušati dignuti se da upravo tako i odigramo. Protiv Rusije nismo bilo loši, već bi rekao vrlo dobri, ali da su pogreške u našoj igri postojale, jesu – smireno će i objektivno izbornik Ivica Tucak.

Galvanizacija momčadi

Dva nešto slabija izdanja ili kako bi rekao izbornik “nedovoljno briljantna za pobjedu u Rotterdamu”, vjerujemo da su dodatno, rekao bi Ćiro Blažević, ‘galvanizirali’ naše momke. Još ih više ‘skupili’, potvrdili da ovaj turnir neće biti lagana ‘šetnja po vodi’, pokazali u konačnici i ranjivost. Sve je to ponekad i prihvatljivo kako bi se izbjegla pretjerana opuštenost, iako ju istini za volju u hrvatskom sastavu nismo zamijetili. No, ako se i mora dogoditi koji loš dan, onda bolje da to bude u skupini. Ili još bolje, upotrijebit ćemo prošlo svršeno vrijeme i napisati “bolje da je to bilo u skupini”. Večeras protiv Njemačke nikako ne bi smjelo biti problema iz barem tri razloga.

1. Hrvatska je puno bolja od Njemačke

2. Njemačka nije rang kvalitete sastava jedne Rusije, pa ni Francuske

3. Njemačka je uz Brazil jedina momčad u Rotterdamu koja nije osvojila ni bod, ispali su iz svih kombinacija za prolazak u četvrtfinale.

Njemačko potonuće

Momčad o kojoj se kojih mjesec dana prije turnira u Rotterdamu govorilo kao o sastavu koji ne bi trebao biti upitan za četvrtfinale, o momčadi koja je uz Rusiju najopasniji suparnik Hrvatske. To je bila Njemačka sredinom siječnja. Onda su počeli problemi, te smo s primicanjem Rotterdama počeli lagano izbacivati Njemačku iz kruga osobito opasnih.

Prvo, ostali su bez trojice za tu momčad ponavljamo, vrlo bitnih igrača. Zbog ozljeda su otpadali redom – centar Dennis Eidner, pa svestrani Ben Reibel, te Tobias Preuss. Zatim su otkazali nastup na turniru u Podgorici (Crna Gora, SAD i Srbija) zbog koronavirusa odnosno takvog naputka njemačkih zdravstvenih vlasti. No, otpao im je i dolazak brazilske reprezentacije na pripreme u Njemačku jer je južnoamerička momčad naišla na logističke prepreke pri putovanju u Europu. Opet zbog korone. U jednom su trenutku ostali i sa samo jednim vratarom (prvim čuvarom mreže Schenkelom) jer su drugi i treći bili lakše ozlijeđeni, pa su oni preskočili 10-ak dana priprema. Dakle, sve moguće nevolje napale su Nijemce u pripremama, srušile u vodu planove izbornika Hagena Stamma, te u tom kontekstu 4 njemačka poraza u isto toliko utakmica baš i ne treba previše čuditi.

Novija imena u njemačkoj reprezentaciji su mladi Zoran Božić (18), ljevak Fynn Shutze (22) i drugi vratar Florian Thom (24). Niti jedan od njih iskreno zasad nije donio nešto osobito novo. Prva imena Njemačke su i dalje izbornikov sin, Marko Stamm i kapetan Julian Real, kao i naš centar Mateo Ćuk kod kojeg je zamjetna hrvatska vaterpolska škola. Solidan je i Crnogorac s njemačkom putovnicom, Marin Restović. No Njemačka u odnosu na EP u Budimpešti 2020. na kojem su bili deveti, i dalje izgleda vrlo blijedo.

Ukupan omjer Hrvatska – Njemačka

48   35   4   9   511:368

Potencijalni hrvatski suparnici u četvrtfinalu

Već dan nakon što bude okončano nadmetanje po skupinama, u Rotterdamu slijedi eliminacijski dio utakmicama četvrtfinala.

Hrvatska, dakako u ovisnosti i o drugim utakmicama, je ovog trenutka najbliža drugom mjestu u skupini B, a to bi onda značilo da bi nam suparnik bio trećeplasirani sastav iz skupine A. Vrlo vjerojatno Gruzija naših Marka Jelače i Marka Eleza.

Doduše, moguća je i opcija da Barakude još uvijek budu i prve u skupini. Za takvo što bi uz hrvatsku pobjedu nad Njemačkom u što ne bi smjeli sumnjati, Nizozemska trebala svladati Rusiju. Djeluje malo teže, ali ne baš i posve nemoguće. Nizozemci su u srijedu osigurali četvrtfinale, određeni teret zbacili s leđa, a Rusi su pak puni nakon pobjede nad Barakudama.

Postoji i treća, ali ipak najmanje vjerojatna opcija. Ona u kojoj Nizozemska pobjeđuje Rusiju, a Njemačka dobiva Hrvatsku. Tada bi Nizozemska i Rusija imali po 7, a Hrvatska bi sa 6 bodova bila treća, te bi tada u četvrtfinalu već išli na drugoplasirani sastav iz A skupine, odnosno izvjesno je Grčku. Teorijski to tako stoji, ali u praksi malo vjerojatno.

U A skupini u zadnjem kolu Crna Gora će igrati protiv Gruzije, a Grčka protiv Kanade. U tim je utakmicama i laicima jasno kome bi trebali bodovi, a to bi onda Crnu Goru ostavilo na prvom mjestu, Grčku kao drugoplasiranu, dok bi Gruzija bila treća.

Sada, kada smo se ‘poigrali’ s opcijama, najbolje je pričekati ipak što nam donosi četvrtak u Rotterdamu.