Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 7. svibnja 2024.

U susret finalu (2)

Prijenos HRT 2

Sve smo bliži početku finalne serije odnosno prvoj utakmici finala za naslov prvaka Hrvatske. Uz od ranije znan datum prvog susreta (10. svibnja), potvrđena i satnica (19.00 sati) kao i televizijski prijenos (HTV 2). Znani su i djelitelji pravde prve utakmice, hrvatsko-talijanski tandem, Andrej Franulović iz Rijeke i Alessandro Severo iz Rima.

Što se tiče međuklupskih ogleda jadranaša i jugaša ove ih sezone čak i nije bilo puno. Dosad ‘samo’ 4, s tim da je formalno-pravo čak i malo manje. Naime, susret Superkupa u kojem je Jadran slavio vodi se pod prethodnu sezonu 2022./23., no budući da je odigran ove sezone, štoviše i kalendarski ove godine, uvrstili smo i ovu utakmicu u ovosezonske srazove Splićana i Dubrovčana.
Nadalje, zanimljivo je da niti jedan od finalista nije pobijedio suparnika ove sezone u svojem bazenu. U Premier ligi su jadranaši slavili u Dubrovniku, baš kao i jugaši u Splitu. Finale nacionalnog kupa je odigrano u Zadru, a utakmica Superkupa u Zagrebu.

Donekle je kuriozitet da će se Jadran i Jug Adriatic osiguranje u ovosezonskom Prvenstvu Hrvatske prvi put susresti upravo u… finalu! Naime, ova je natjecateljska sezona specifična s odigravanjem EP i SP u siječnju odnosno veljači ili usred sezone, imala i ponešto modificirani sustav natjecanja u našem državnom prvenstvu. Tako je plasman dubrovačkog i splitskog kluba u regionalnoj Premier ligi određivao startni broj u doigravanju Prvenstva Hrvatske. Budući da je Jadran bio više plasiran odnosno osvojio 2. mjesto u Premier ligi, zauzeo je mjesto broj 1 u doigravanju Prvenstva Hrvatske i time prednost domaćinstva u prvoj, trećoj i mogućoj petoj utakmici.
U državno prvenstvo sezone 2023./24. Jadran i Jug Adriatic osiguranje su se uključili ‘tek’ u četvrtfinalu doigravanja.

Zaključno, ove sezone je međuklupski omjer Jadrana i Jug Adriatic osiguranja 2-2. Ujedno, i omjer dosad osvojenih trofeja je izjednačen, 1-1.