Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Liga prvaka / 25. rujna 2023.

U utorak starta 60. Liga prvaka

Elitno klupsko natjecanje najboljih. To je u našem sportu i na našem kontinentu Liga prvaka. Vrh koplja kvalitete kada govorimo o klubovima i klupskim natjecanjima.

Pred nama je, s početkom u utorak i srijedu, jubilarno 60. izdanje Lige prvaka. Nije se uvijek tako zvala jer je zaživjela 1963. kao Kup prvaka, pa od 1996. do 2003. Liga prvaka, da bi bila preimenovana u Euroliga 2003. godine i taj naziv nosila do 2011. kada je iznova vraćeno ime Liga prvaka. Nadalje, ova je sezona trebala biti 61., ali budući da je sezona 2019./20. bila u cijelosti poništena (u proljeće 2020.) zbog pandemije, onda je upravo ova sezona u koju ulazimo lagano svečarska, odnosno kako smo naveli jubilarna.

Čast i slavu hrvatskog vaterpola zastupat će i ove sezone prvak i doprvak, splitski Jadran i dubrovački Jug Adriatic osiguranje. Obje smo momčadi već temeljito predstavili u najavi Premier lige. Stoga samo riječ-dvije o suparnicima.



Jugaši su razvrstani u vrlo tešku, možda i najtežu skupinu Lige prvaka. Dodatna posebnost skupine B je što ondje nalazimo hrvatsku trenersku koncentraciju. Čak tri kluba vode Hrvati. Jugaše dakako Vjeko Kobešćak. Njegov prošlosezonski pomoćnik, Hrvoje Koljanin sada je na klupi grčkog prvaka Olympiacosa, dok Sandro Sukno iznimno uspješno predvodi prvaka Europe, Pro Recco. Četvrti je klub Dinamo iz Tbilisija koji ne bi trebao predstavljati preveliku prepreku.


Pro Recco je branitelj naslova, jure s punim pravom i na treći uzastopni naslov. Malo su toga mijenjali, ali su doveli dvojicu sjajnih igrača. Prije svega centra Kakarisa baš iz Gruža, te mladog Condemija iz Ortigie.

Olympiacos se ponovo vraća u prvi plan ojačavši sastav s našim centrom Lončarom (baš iz Pro Recca), ali i drugim odličnim sidrašem Nikolaidisom. Otišao je srpski ljevak Filip Filipović, ali desna strana neće ‘patiti’ dok imaju Vamosa i Genidouniasa. Lijevo Papanastasiou (bivši jugaš) i Fountoulis. Vrlo jako.

Jadran je u C skupini sa sjajnim Ferencvarosem, Jadranom iz Herceg Novog i beogradskom Crvenom zvezdom. Glavni konkurenti su im za vrh svakako Mađari. Klub iz Budimpešte više ne vodi izbornik Mađarske Denes Varga, već njegov donedavni pomoćnik u klubu Balazs Nyeki. U prijelaznom su roku doveli Di Sommu iz Ortigie i osobito jako pojačanje, Mandića iz Novog Beograda. Prije nekoliko su dana otvorili sezonu osvajanjem Mađarskog kupa.

Jadranovog imenjaka iz Herceg Novog, Splićani dobro poznaju kroz 
Premier ligu prijašnjih sezona. Ljetos je u klub došao Bojan Baničević i to baš iz Crvene zvezde, četvrtog kluba u ovoj skupini.
Uz uvažavanje Novljana i Beograđana, naš bi splitski Jadran s plejadom asova poput Vrlića, Bukića, Fatovića, Harkova, Marinića Kragića, Butića, Đ. Radovića… trebao ipak bez problema proći skupinu.

—————————————————————————————–

Skupine Lige prvaka

Skupina A – Sabadell, Brescia, Novi Beograd, Steaua
Skupina B – Jug Adriatic osiguranje, Pro Recco, Olympiacos, Dinamo Tbilisi
Skupina C – Jadran Split, Jadran (HN), Ferencvaros, Crvena zvezda,
Skupina D – Barceloneta, Marseille, Spandau 04, Vouliagmeni

————————————————————————————

Izmijenjen sustav natjecanja
Temeljem ranijih odluka LEN odnosno European Aquaticsa, sezona Lige prvaka 2023./24. se razlikuje podosta od onih koje i kakve smo imali prijašnjih godina.
Broj klubova je ostao nepromijenjen odnosno 16, ali sustav nadmetanja je izmijenjen. Osim što više nemamo dvije skupine s po 8 klubova, natjecanje je podijeljeno u dva dijela.

– 1. dio – 4 skupine od po 4 kluba (26. rujna do 6. prosinca 2023.)
– 2. dio – 2 skupine od po 4 kluba (8. ožujka do 15. svibnja 2024.)
– 3. dio – završni turnir ili Final Four (6. do 8. lipnja 2024.)

Računica je jasna. Dva prvoplasirana iz svake skupine u prvom dijelu, plasirat će se u drugi dio ili u četvrtfinalne skupine. Njih će biti dvije po 4 momčadi, te će odigrati ukupno 6 kola ili utakmica. Dva najbolja kluba iz svake od te dvije skupine, plasirat će se na Final Four.
Klub koji se prijavi i dobije domaćinstvo Final Foura ne stječe time automatski pravo sudjelovanja na završnom turniru, kao što je bilo dosad. Ujedno, pobjednik natjecanja ili prvak Europe steći će automatsko pravi sudjelovanja sljedeće sezone u Ligi prvaka. Jednako tako će biti nagrađena i država iz koje će doći novi prvak Europe, te će ta zemlja dobiti pravo na još jednog predstavnika u najjačem klupskom natjecanju u Europi.

————————————————————————————

Hrvati u stranim klubovima Lige prvaka

Sandro Sukno – trener Pro Recca
Elvis Fatović – trener Barcelonete
Hrvoje Koljanin – trener Olympiacosa
Maro Bijač – Olympiacos
Andro Bušlje – Olympiacos
Luka Lončar – Olympiacos
Ante Vukičević – Marseille
Ivan Domagoj Zović – Barceloneta
Mateo Ćuk – Spandau 04
Marin Tomasović – Spandau 04
Andrija Vlahović – Dinamo Tbilisi

————————————————————————————-

Liga prvaka u brojkama

60 – jubilarna sezona počinje ovog tjedna
25 – klubova je dosad osvajalo naslov prvaka Europe
17 – puta je Pro Recco igrao finale Lige prvaka, što je rekord, dok je druga po broju finala Mladost s 11 takvih utakmica
9 – država je dosad dalo klupske prvake Europe
5 – različitih klubova iz istog grada su bili prvaci – Honved, Vasas, OSC, Ujpest Torna i Ferencvaros (Budimpešta)


——————————————————————————————

Nacionalna uspješnost
15 – Italija
14 – Hrvatska
9 – Srbija
8 – Mađarska
4 – Njemačka
3 – Španjolska
2 – Grčka, Rusija
1 – Crna Gora


——————————————————————————————

Klupska uspješnost
10 – Pro Recco
7 – Mladost Zagreb, Partizan Beograd
4 – Jug Dubrovnik, Spandau 04 Berlin
3 – Posillipo Napulj
2 – Jadran Split, Olympiacos Atena, Vasas Budimpešta, OSC Budimpešta
1 – POŠK Split, Honved Budimpešta, CSKA Moskva, Catalunya Barcelona, Barcelona, Ujpest Torna Budimpešta, Canottieri Napulj, Pescara, Ferencvaros Budimpešta, Bečej, Primorac Kotor, Barcelona, Barceloneta, MGU Moskva, Szolnok, Crvena zvezda Beograd.