Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Rođendani / 8. rujna 2020.

SRETAN ROĐENDAN – Milivoj Bebić

Nenadmašni stroj za golove

Dakle, ako je netko bio strah i trepet za vratare u našem sportu, apsolutni rekorder i rijetko viđeni strijelac, to je bio on. Milivoj Bebić, čovjek za Guinnessovu knjigu rekorda, rođen je na današnji dan, 29. kolovoza 1959. u Splitu. Igrač koji će između inog – pokvariti ‘nepokvarljivo’ odnosno japansku elektroniku, kojeg se smatra prvim milijunašem (u konvertibilnoj valuti) u vaterpolskoj povijesti, koji je ostao vječno upisan kao najbolji strijelac reprezentacije bivše države, igrač koji…

Mogli bi još poprilično, dugo i opširno, a da ne bude dosadno o dostignućima, rekordima, nesvakidašnjim ostvarenjima Bebe, kako mu jednostavno glasi nadimak. Sve to ga je opravdano 2013. uvelo i Kuću slavnih vodenih sportova u Fort Lauderdaleu.  Dakako, pet godina ranije uvršten je i u Kuću slave splitskog sporta.

Vjerojatno najveći poškovac u povijesti, tom je klubu bio odan desetljeće i pol, da bi sedam završnih godina karijere proveo u Italiji, u dva kluba (Volturno i Nervi). S POŠK-om je međutim ostvario sve klupske uspjehe. Kako kao igrač, tako u konačnici kasnije, kada je u drugoj polovici ’90-tih godina bio sportski direktor POŠK-a, u doba kada je ovaj klub bio i prvakom Europe. No, što se međunarodne scene tiče, dakle one reprezentativne, znakovit je njegov početak. Prvu je utakmicu odigrao 1977. u Hvaru. Utakmica koja je bila inače oproštajna za legendu Ozrena Bonačića, tako da je malo tko obraćao pozornost na nekog 18-godišnjeg debitanta. Jedino što će nadolazeće godine pokazati kako je tog dana, u hvarskom bazenu, legenda zamijenila legendu.

Milivoj Bebić je do 1986. i zadnjeg nastupa za reprezentaciju tadašnje države postigao 620 golova u samo 9 godina! Ne valja smetnuti s uma kako je u to doba bilo nemjerljivo manje utakmica, mnogih natjecanja nije ni bilo, svjetsko se prvenstvo igralo tek svake četvrte godine itd. Niti jedan vaterpolist nije postigao više pogodaka za reprezentaciju države koja je postojala od 1945. do 1991.

Onaj trenutak pak u kojem je pobijedio elektroniku, zbio se u japanskom Kobeu 1985. na Univerzijadi. Jugoslavija je igrala protiv Gvatemale. Konačan je rezultat bio 62:0, ali glavna je priča bio Bebić. Semafor je u ono doba bio programiran da svaki igrač može maksimalno dati 20 golova, a kada je Bebić postigao 21. pogodak, semafor je prvo malo ‘razmišljao’, a zatim je preko ekrana zasvijetlilo na engleskom “Impossible”! Inače, na koncu je Beba ‘utrpao 28 komada’.

Bebić je bio najbolji strijelac mnogih turnira, olimpijskih, svjetskih, europskih… Čak je triput izabran od FINA za najboljeg vaterpolista na svijetu (1982., 1984. i 1985.). Sportski vrhunac doživio je na Igrama. Ne zaboravimo Moskvu ’80. gdje je igrao finale, ali četiri godine kasnije s prijateljima je zakoračio na Olimp. Jasno, ne sumnjate da je i u Los Angelesu bio prvi strijelac vaterpolskog turnira.

Promatrajući njegove trofeje, zamjetno je da njegovog imena nema na popisu svjetskih prvaka u Madridu 1986. Koban je bio lom ruke prije početka tog natjecanja. No, zato je te godine postavio novi rekord. Prešao je u Volturno za milijun ondašnjih njemačkih maraka! Prvi vaterpolski milijunaš. Računajući protok vremena, inflaciju i ostalo, to bi danas bilo ravno 2 milijuna eura! Takva je faca bio Beba. Ovjenčan golovima, medaljama, trofejima, a nakon igračke karijere i brojnim državnim priznanjima poput Ordena Danice Hrvatske s likom Franje Bučara (1999.) i godišnjom Državnom nagradom za sport Franjo Bučar (2000.). Istina da je kraće vrijeme bio i trenerom talijanskog Nervija i šibenskog Solarisa, ali pronašao se u dužnosničkim vodama. U strukturama Hrvatskog vaterpolskog saveza je već četvrt stoljeća, bio je i članom Tehničkog vaterpolskog odbora LEN, baš kao što je od 2017. član TWPC FINA. Dakako da je kao pravi ‘fetivi’ Splićanin zaljubljen i u Hajduk, te je neko vrijeme bio u upravi tog kluba, ali vaterpolo kola njegovim venama. Već je dugi niz godina Povjerenik za natjecanje Hrvatskog vaterpolskog saveza i Regionalne vaterpolske lige.

Golgeter, milijunaš, rekorder – zlatna desnica hrvatskog i svjetskog vaterpola.

Beba, sretan rođendan.

TROFEJI I MEDALJE

Reprezentativni:

– zlato na Olimpijskim igrama (Los Angeles 1984.)

– srebro na Olimpijskim igrama (Moskva 1980.)

– srebro na Europskom prvenstvu (Sofija 1985.)

– srebro na FINA kupu (Long Beach 1981.)

– bronca na FINA kupu (Rijeka i Beograd 1979.)

– zlato na Mediteranskim igrama (Split 1979.)

– zlato na Mediteranskim igrama (Casablanca 1983.)

– srebro na Univerzijadi (Kobe 1985.)

– bronca na Univerzijadi (Ciudad de Mexico 1979.)

Klupski:

– Kup pobjednika kupova Europe: 1981. i 1983. (POŠK Split)

– Europski Superkup: 1983. (POŠK Split)

– COMEN kup: 1983. i 1985. (POŠK Split)

– Kup Jugoslavije: 1980. i 1982. (POŠK Split)