Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Olimpijsko odbrojavanje / 14. srpnja 2021.

OLIMPIJSKO ODBROJAVANJE (XIII)

Prve Igre u Južnoj Americi

Stigosmo do zadnje epizode našeg Olimpijskog odbrojavanja na hvs.hr. Do Tokija smo ‘udaljeni’ sada već jednoznamenkasti broj dana. Igre ondje počinju sljedeći tjedan, tada se pali plamen i tada počinje najveće sportsko natjecanje na svijetu. Zato je sada pravi i posljednji trenutak za okončanje ovog malog vaterpolskog vremeplova kroz fantastičnih 5 krugova.

Koliko god nam se 2016. čini bliskom, nije zgorega podsjetiti se da je te godine počela velika migracijska kriza u Europi, da je Michela Platinija koji je uslijed korupcijskih skandala odstupio s čelnog mjesta FIFA, zamijenio Gianni Infantino. U Americi je predsjedničke izbore dobio multimilijunaš Donald Trump, u Turskoj je pokušan državni udar, papa Franjo se sastao s moskovskim patrijarhom Kirilom što je bio prvi susret dvojice kršćanskih vjerskih vođa nakon gotovo 1.000 godina! Britanci su se pak te godine na referendumu opredijelili za izlazak iz EU. Strahoviti teroristički napadi dogodili su se u Bruxellesu i Nici, a 300 je ljudi poginulo u snažnom potresu u susjednoj Italiji (L’Aquilla).

Što se sporta tiče, prvi put u povijesti, južnoamerički je kontinent ugostio najbolje sportaše svijeta…

U prelijepi Rio de Janeiro, prvi su se put na Igrama pojavili Kosovo i Južni Sudan, kao i Reprezentacija izbjeglica, no nije bilo Kuvajta koji je bio pod sankcijama MOO-a zbog uplitanja politike u ovlasti nacionalnog olimpijskog odbora. Tim je Igrama također prijetio jedan virus, zvao se Zika virus, ali mala šala u odnosu što nas je snašlo četiri godine kasnije. Zadnji su se put na OI pojavili Usain Bolt i Michael Phelps. Jamajčanin je osvojio 3 zlata, a Phelps prebogatoj kolekciji dodao još 5! Uz jedno srebro. Jedna od najvećih zvijezda OI bila je američka gimnastičarka Simone Biles, 4 zlata i 1 bronca. Hrvatska je osvojila rekordnih dosad, čak 10 kolajni. Jedan od tih deset bila je jasno i ona Barakuda…

Novo finale

Prve Olimpijske igre na koje je Hrvatsku u vaterpolu poveo s klupe Ivica Tucak koji je četiri godine ranije preuzeo štafetnu palicu od velikog Ratka Rudića. Podno Corcovada je stiglo 13 Barakuda – Josip Pavić, Damir Burić, Antonio Petković, Luka Lončar, Maro Joković, Luka Bukić, Xavi Garcia, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Ivan Krapić, Anđelo Šetka, Marko Macan i Marko Bijač. Momčad je u Rio stigla kao olimpijski pobjednik iz Londona, ali i kao svjetski doprvak iz 2015. Bilo je to doba u kojem je u našem sportu postojalo dvovlašće Hrvatske i Srbije. To će ove Igre i dokazati.

Počeli smo pobjedom nad Amerikancima 7:5 (Šetka i Joković po 2), pa onda i trijumfom nad Crnom Gorom 8:7 (Lončar, Bukić i Sukno po 2). U trećem je kolu puno bolja bila Španjolska koja je slavila čak 9:4, ali smo zato dva dana ili kolo kasnije bili uvjerljivi protiv Italije 10:7 uz sjajnu izvedbu Sandra Sukna (5 pogodaka). U zadnjem kolu je Francuska ostvarila uspjeh za svoju vaterpolsku povijest, dobili su Hrvatsku 9:8 (Sukno 3 gola).

Četvrtfinale nam je donosilo rendez-vous s Rudićem koji je tada bio na brazilskoj klupi. Izgradio je opasnu momčad koja je u skupini dobila Srbiju (6:5). Stoga su Barakude u četvrtzavršnici bili maksimalno usredotočeni, a to su i pretočili u pobjedu 10:6. Ubitačna je bila naša desna strana (Joković i Garcia po 3 gola). U polufinalu novi sudar s Crnogorcima, ali sada još lakša pobjeda, 12:8, a ‘nosio’ nas je kapetan (Bušlje 4 gola). Osigurana je medalja! Drugo uzastopno olimpijsko finale Hrvatske. U toj završnoj utakmici, naši su mladići imali loš dan, za razliku od suparnika. Srbija je pobijedila 11:7 (Sukno 3 pogotka).

  • – Na postolju, iza pobjednika iz Srbije, stajala je srebrna Hrvatska, te brončana momčad Italije.
  • – Najboljim igračem olimpijskog turnira proglašen je Srbin Filip Filipović.
  • – Najbolji vratar je bio Marko Bijač (Hrvatska).
  • – U momčad turnira, izabrana su temeljem glasova novinara dvojica Hrvata, Bijač i Sandro Sukno.
  • – Najbolji strijelci s po 19 golova bili su Guillermo Molina (Španjolska) i Filipović (Srbija), a odmah iza njih je slijedio naš Sandro Sukno sa 17 pogodaka.

FOTOGRAFIJE

“Zlatno desetljeće hrvatskog vaterpola” – (monografija Hrvatskog vaterpolskog saveza, Zagreb 2018.)