Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Vaterpolski vremeplov, Vijesti / 11. travnja 2020.

VATERPOLSKI VREMEPLOV – 73 godine POŠK-a

Rođendan diva sa Zente

  • „Čast nam je obavijestiti bratski klub Jadran, da smo osnovali Plivački Omladinski Športski Klub (POŠK) u Splitu„.

Točno su takvom, jednom jedinom rečenicom poslanom brzojavnim putem, članovi novog kluba, pa ih slobodno možemo odmah nazvati poškovci, na današnji dan prije 73 godine, 11. travnja 1937. izvijestili o utemeljenju svog kluba. Rođen je POŠK.

Iako, valja biti i još malo precizniji pa reći kako je u začetku to ipak bio primarno plivački klub, plivači su bili u prvom planu i aktivniji. Uostalom, prva vaterpolska utakmica POŠK-a odigrana je tek 29. srpnja 1939. U osvit II. svjetskog rata, tako da se puna aktivnost vaterpolista POŠK-a razmahala tek po okončanju ratnog sukoba. Bilo kako bilo, 11. travnja 1937. službeno jest rođendan i vaterpolista POŠK-a. Neovisno činjenici da je klub u svojoj višedesetljetnoj povijesti preživljavao i neke teške trenutke, krize, pa i administrativna potonuća… vaterpolisti sa Zente ostavili su silan znamen u sportskoj povijesti grada Splita, ali i cijelog hrvatskog vaterpola, naše domovine.

Kroničari bilježe da je 1952. djelovanje kluba obnovljeno, a već 1955. POŠK je osvojio tadašnje republičko prvenstvo i plasirao se u Drugu saveznu ligu. Gospar Ivica Dabrović bio je prvi je trener POŠK-ovih vaterpolista. Radilo se na Zenti sa svim uzrastima, pa su 1957. pioniri POŠK-a bili prvaci Hrvatske. Kruna tadašnjih uspjeha dogodila se 1960. Nakon pet godina igranja u Drugoj ligi, POŠK je u utakmici za plasman u Prvu ligu pobijedio riječko Primorje u čijem je sastavu bio slavni Ivica Jobo Kurtini 3:0. Ovom je pobjedom Split uz Jadrana i Mornara dobio i trećeg prvoligaša. Taj povijesni uspjeh postigli su – Šibenik, Jurišić, Čerina, Vukičević, Asić, Kesić i Bagat. Trener je bio Milivoj Bonačić. Nakon pet prvoligaških sezona, POŠK se opet našao u društvu drugoligaša 1965.

No, kad su poškovci 1968. ponovo izborili prvoligaški status, vrlo brzo su izrasli u vaterpolskog velikana. Trener Vlaho Mišo Asić napravio je pravo malo čudo, remek-djelo na Zenti. Vaterpolski vuk je početkom ’80-th godina prošlog stoljeća oformio momčad od igrača stasalih u vlastitom dvorištu. Bila je to momčad u kojoj su igrala ‘dica iz iste ulice’. Svi su bili rođeni i živjeli na Zenti i Firulama. Zlatna POŠK-ova generacija s klupskim legendama Damirom Polićem, Milivojem Bebićem, Denijem Lušićem, Antom Bratićem i drugima osvojila je dva Kupa ondašnje države, ali i dva Kupa pobjednika kupova Europe (1981. i 1983.), kao i europski Superkup (1983.) u Barceloni protiv Pro Recca. Momčad su tada s klupe vodili Momčilo Čurković i Toni Petrić.

U slobodnoj i samostalnoj hrvatskoj državi ‘stigao’ je i prvi, te dosad jedini naslov državnog prvaka, godine 1998. Uvertira tek u najblistaviju godinu POŠK-a dosad, 1999. kada su pomalo senzacionalno, ali apsolutno zasluženo osvojili naslov prvaka Europe slavivši u finalu završnog turnira u Napulju protiv Bečeja.

Momčadi je dirigirao Dragan Matutinović, a igrali su Dragan Rebić, Teo Đogaš, Ivan Katura, Alen Bošković, Samir Barač, Pero Trumbić, Nikša Jaić, David Burburan, Roman Polačik, Aleksandar Nagy, Višeslav Sarić, Aljoša Kunac, Mario Oreb, Vladimir Moćan, Srđan Bradarić, Dario Mužić. Sportski direktor je bio Milivoj Bebić.

Iste je godine osvojen i nacionalni kup. U ovom, 21. stoljeću POŠK je još bez trofeja u seniorskoj konkurenciji, ali to nimalo ne mijenja ulogu i značaj POŠK-a u splitskom i hrvatskom vaterpolu.

Još manje pak umanjuje temelja za prisjećanje na utemeljenje, pa samim time i čestitku jednom vitalnom ‘starcu’ kakav je naš POŠK!

Klupska iskaznica

Utemeljen: 11. travnja 1937.
Ime: POŠK
Ostala imena kluba: Brodomerkur, Slobodna Dalmacija, Splitska banka
Najtrofejniji igrač: Deni Lušić
Najtrofejniji treneri: Dragan Matutinović, Momčilo Čurković
Igrač s najviše nastupa: Damir Polić
Trener s najdužim stažom: Vlaho Mišo Asić (14 sezona)
Klupske legende: Milivoj Bebić, Deni Lušić, Vlaho Mišo Asić, Frane Mandić
Rekordna godina: 1999. – prvak Europe i Hrvatski kup
Rekordna pobjeda: kup utakmica: POŠK – KPK 39:1 (Kup 1977.)

Trofeji:

– naslov prvaka Hrvatske (1998.)

– 3 nacionalna kupa (1980., 1982. i 1999.)

– naslov prvaka Europe (1999.)

– 2 naslova Kupa pobjednika kupova Europe (1981. i 1983.)

– 1 europski Superkup (1983.)

– 3 naslova pobjednika COMEN ili Mediteranskog kupa (1985., 1986. i 1987.)

FOTOGRAFIJE:
“Stoljeće hrvatskog vaterpola” – monografija HVS-a