Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Vaterpolske crtice, Vijesti / 29. svibnja 2020.

VATERPOLSKE CRTICE (VIII)

VATERPOLSKE CRTICE (VIII)

 

 

Nakon što smo se u prijašnje dvije ‘epizode’ Vaterpolskih crtica na hvs.hr pozabavili poznatim osobama iz svijeta politike, znanosti, filma, glazbe, a koji su u mladosti ozbiljno trenirali i igrali vaterpolo (nismo iscrpili još sve izvore po tom pitanju), u osmom se nastavku vraćamo nekim uistinu malo znanim podacima, raritetima iz povijesti i sadašnjosti našeg sporta…

 

 

—-

 

 

Najdulje vaterpolsko suparništvo

 

Pod ovim bi pojmom mnogi mogli pomisliti na suparništvo Mladosti i Juga, možda Posillipa i Canottierija ili Vasasa i Ferencvarosa… Ništa od toga nije ni približno točno. Najduže vaterpolsko suparništvo je ono između dva engleska sveučilišta, Oxforda i Cambridgea. Svi su vjerojatno čuli za svakogodišnje nadmetanje osmeraca ovih sveučilišta na rijeci Temzi, a koje traje od 1829. No, vaterpolo ima vrlo sličnu tradiciju.

Od 1891. na ovamo, jednom godišnje, u pravilu u jesen (rujan), sastaju se vaterpolisti Oxforda i Cambridgea. Utakmice se nisu odigravale samo u godinama svjetskih ratova (1915., 1916., 1917., 1918., te 1940., 1941., 1942., 1943., 1944. i 1945.). Prvu je utakmicu, davne 1891. dobio Oxford 4:1, a zasad posljednju iz rujna 2019. dobio je Cambridge 8:6. Ukupan je omjer 69:35 za Cambridge uz 15 neodlučenih ishoda.

Usput, kao da i ovo nije dosta, oba su sveučilišta pokrenula 2013. godine i utakmice B momčadi. Tu je zasad Oxford malo bolji s 4 pobjede i 3 poraza.

 

 

Rose Bowl derbi

 

Najprestižnija sveučilišna utakmica u američkom nogometu zove se Rose Bowl. Ime nosi po stadionu (91.000 mjesta) u Pasadeni (Kalifornija) na kojem se svakog 1. siječnja sastaju prvaci dviju divizija ili liga sveučilišnog nogometa. Silan spektakl koji je na Novu godinu 2020. uz krcat stadion, u prijenosu gledalo još 45 milijuna Amerikanaca. Prvi Rose Bowl je odigran 1902., ali već sljedeće 1903. Rose Bowl je pripao… vaterpolu!

Doista, američki nogomet je izbačen iz programa, uvršten vaterpolo i nažalost doživio fijasko. Gledatelja je bilo tek 2.000 što je SAD malo, pa je već 1904. Rose Bowl predstavio novi sport – utrku kočija. Od 1916. Rose Bowl je postao ekskluzivno samo utakmica američkog nogometa.

 

 

 

Jedini neslužbeni olimpijski turnir

 

Za vaterpolo je znano kako je uz nogomet najstariji olimpijski loptački sport, u programu Igara neprekidno od 1900. godine. Međutim, strogo službeno gledano jedan olimpijski vaterpolski turnir se rezultatski ne računa, iako su medalje podijeljene, nisu nikada oduzete, te je vaterpolo bio na programu tih Igara. Bilo je to 1904. kada je domaćin OI bio američki grad St. Louis, a na pobjedničkom su se postolju na koncu našle tri momčadi iz iste države – SAD!? Zlato za New York, srebro za Chicago, te bronca za Missouri Athletic Club iz St. Louisa.

Radilo se o tomu da na OI u St. Louisu 1904. nije došla niti jedna europska vaterpolska reprezentacija zato jer su bazeni za vaterpolo, ali i pravila igre u SAD tada bile posve neodgovarajuća, nesukladna onima u Europi odnosno važećim vaterpolskim pravilima u ostatku svijeta. Zato su onda, da turnir potpuno ne propadne, SAD vaterpolsko nadmetanja popunili sa svojim klubovima. Amerikanci su prihvatili međunarodna vaterpolska pravila tek 1912.

 

 

Prva vaterpolska poštanska marka

 

Prva poštanska marka s motivom vaterpola kao sporta pojavila se u izdanju Luksemburške pošte, godine 1952. u čast Olimpijskih igara u Helsinkiju. Međutim, i hrvatski se vaterpolisti u različitim epohama mogu pohvaliti da su se pojavili na poštanskim markama. Primjerice, osvajači olimpijskog zlata iz Ciudad de Mexica 1968., dok je u svibnju 2007. Hrvatska pošta izdala prigodan blok poštanskih maraka s fotografijom cijele naše nacionalne momčadi, svjetskih prvaka iz Melbournea.

 

 

Jedina žena s naslovima u vaterpolu, plivanju i skokovima

 

U siječnju 2004. u Kuću slavnih vodenih sportova u američkom Fort Lauderdale primljena je Amerikanka Vi Hartmann Cady Krahn. U trenutku prijama u Hall of Fame imala je 102 godine i još je uvijek bila aktivna skakačica u vodu!? Dodatna zanimljivost i njezina povezanost s vaterpolom je što je gospođa Cady Krahn bila i do danas ostala jedina žena s naslovima prvakinje SAD u plivanju, skokovima u vodu i vaterpolu. Teško da i izvan SAD ima ovakvih sportašica. Šest mjeseci nakon prijama u Kuću slavnih, Vi Hartmann Cady Krahn je preminula u svom domu.