Svjetska liga / 29. travnja 2022.

SVJETSKA LIGA – U finalu Italija protiv Srbije

Po okončanju drugog ili polufinalnog dana nadmetanja u Podgorici, dobili smo finaliste europske završnice Svjetske lige u glavnom crnogorskom gradu. To su svjetski prvak Italija i olimpijski pobjednik Srbija.

Za iznimno važno treće mjesto, koje vodi na završnicu cijele Svjetske lige predstojećeg ljeta u Strasbourgu, borit će se Crna Gora protiv europskog i svjetskog doprvaka Španjolske.

Osim naše utakmice s Francuzima, kojoj smo posvetili najveću pozornost, golijade je bilo i u susretu Mađarske i Grčke. Utakmica prepuna obrata, od 2:0 za Grčku do 5:2 za Mađarsku, te u poluvremenu 7:6 za sjeverne nam susjede. U posljednju se četvrtinu ušlo vodstvom Grčke 10:9, da bi pri vodstvu Grka 12:11, Mađarska s tri uzastopna gola prelomila u svoju korist. Sjajno poslijepodne je imao Grk Konstantinos Genidounias sa 6 golova, a vrlo blizu u jugaš, centar Konstantinos Kakaris s četiri pogotka.

U prvom polufinalu, domaćin Crna Gora je vodila protiv Italije samo prvu četvrtinu, da bi svjetski prvak preokrenuo u svoju korist u drugoj dionici, a u trećoj su u dva navrata poveli i po tri gola prednosti (6:3 i 7:4). U biti, od dvije minute prije kraja druge dionice, Talijani više nisu ispuštali prednost, te su zasluženo ušli u finale. Andrea Fondelli je s tri pogotka bio najbolji strijelac utakmice.

U drugom polufinalu je Srbija vodila 10:7 na ulasku u zadnju četvrtinu, da bi Furija odgovorila baš tako, furiozno. Španjolci su golovima Famere, Larumbea i Granadosa izjednačili četiri minute prije kraja na 10:10. Do kraja je ‘pao’ još samo jedan gol. U španjolsku mrežu, strijelac je bio Nikola Jakšić, malo manje od tri minute do kraja.