Svjetska liga, Vijesti / 3. srpnja 2023.

Španjolskoj zlato, neobična utakmica za broncu

U Los Angelesu je u noći s nedjelje na ponedjeljak po našem vremenu završen finalni turnir Svjetskog kupa.
U finalu je Španjolska demonstrirala moć protiv Italije pobijedivši 10:4, ali priča dana je sigurno utakmica za broncu između SAD i Mađarske. Amerikanci su u konačnici osvojili treće mjesto, pobijedili 14:13, ali u vrlo rijetkim okolnostima u kojima je ponovljena cijela druga polovica zadnje četvrtine.

Naime, 4.37 minuta prije kraja kod rezultata 13:12 za Mađarsku, isključen je Vigvari, a sedam sekundi kasnije i Marton Vamos koji je napravio prekršaj za kazneni udarac. Mađarski vratar Soma Vogel je obranio peterac odbivši loptu u korner. Na to su se u igru odmah vratila obojica kažnjenih mađarskih igrača. Amerikanci su se odmah žalili, ali sudac to nije uvažio. Do konca četvrtine su SAD poravnali na 13:13, te se prišlo izvođenju peteraca u kojima su Mađari pobijedili, 16:13. Međutim, tu nije bio kraj.

Nakon utakmice, malo prije početka finala, odlučeno je da se temeljem žalbe SAD ponovo odigra zadnjih 4.24 sekunde utakmice. To se i dogodilo, ali tek nakon što je odigrana finalna utakmica Španjolaca i Talijana. U ponovno odigranom dijelu zadnje četvrtine, Amerikanci su se pokazali uspješnijim, pobijedivši 14:13 i temeljem toga osvojili broncu.

U utakmici za peto mjesto, Grčka je svladala Rumunjsku 11:8, a za 7. mjesto je Srbija bila bolja od Njemačke 15:8.