Svjetska liga / 28. travnja 2022.

SVJETSKA LIGA – Poraženi od Italije

U prvoj utakmici europskog završnog turnira ovosezonske Svjetske lige, u četvrtfinalu u Podgorici, Italija je pobijedila Hrvatsku 8:6. Ovime su se Talijani plasirali u polufinale, dok će Barakude nastaviti s nadmetanjem za poredak od 5. do 8. mjesta.

Četvrtak u Podgorici mogli bi navesti i kao dan u kojem je branio Marco Del Lungo (talijanski vratar prikupio je 15 obrana), ali i kao dan u kojem hrvatski šut bio ispod realne razine vrijednosti (čak 31 pokušaj, a tek 6 pogodaka). No, kako smo naveli i u najavi, ovaj turnir ima primarno svrhu uigravanja za nadolazeća velika natjecanja poput Svjetskog prvenstva u Mađarskoj i Europskog u našem Splitu. Da bi ondje bili pravi, ova mlada i bitno izmijenjena hrvatska momčad se mora oprobati u srazu s jakim suparnicima, stjecati iskustvo, a na turnirima ovakve vrste ili u utakmicama protiv suparnika kao što su Italija i ostali koji nas tek čekaju u glavnom gradu Crne Gore, najbolje se vide sve manjkavosti koje valja ispraviti.

Hrvatska nije niti jednog trenutka vodila, tek smo jednom uspjeli izjednačiti (Vukičević za 1:1 s igračem više, na dodavanje Zovića i uz sjajno varanje vratara Del Lunga). Prve tri četvrtine je naša momčad imala velikih problema u napadu. U pozicijskom bez dobro izgrađene akcije koja bi dovela do idealnog položaja za egzekuciju, a s igračem više silni problemi. U prve tri četvrtine u tom nam je pogledu realizacija bila vrlo nezahvalna, 1-9. Jasno, valja pohvaliti i talijanskog vratara Del Lunga, ali ipak… Umnogome je on bio i razbranjen u početku susreta

Nažalost, početak nam nije bio dobar. Nije lako igrati kada gubiš cijelu utakmicu. Pokušavaš se vratiti nazad, tu se onda i potroši puno energije

– po ovom će pitanju naš reprezentativac, Luka Bukić koji je dodao.

Na kraju smo došli čak i na samo gol-razlike, ali su Talijani svejedno uspjeli zabiti gol koji im je osigurao ili potvrdio pobjedu. Najveći je problem danas sigurno bio u napadu. Treba vidjeti gdje smo sve griješili i kako bi to popravili.

Nakon 1:1 u prvih 8 minuta, slijedilo je loše razdoblje igre u drugoj i trećoj dionici u kojoj je Italija povela 4:1, 5:2, da bi onda uoči zadnje četvrtine vodila čak i 7:2. U trećoj smo dionici napadački čak ostali bez gol-učinka.
U zadnjoj se četvrtini, ‘trgnula i razbudila’ Hrvatska, te čak priprijetila potpunim povratkom. U posljednjih pet i pol minuta, naši su reprezentativci iskoristili četiri uzastopna igrača više, te golovima Krapića, Burića, Vrlića i Benića stigli na zaostatak od samo jednog gola ili 7:6 za Italiju. Do kraja su ostale tek 53 sekunde. Dostatno za jednu dobru obranu i uspješan naš zadnji napad, ali talijanski ljevak, inače Argentinac, Gonzalo Echenique je poništio naša nadanja. ‘Zavukao’ je s desne strane loptu u desni Marcelićev kut za konačnih 8:6 za Italiju.

Pripomenimo samo da je za ovu utakmicu izbornik Ivica Tucak od igrača koje je poveo u Podgoricu, na tribinama ostavio Jerka Marinića Kragića i Franka Lazića. Hrvatska će sljedeću utakmicu u Podgorici igrati u petak, 29. travnja od 17.00 sati protiv poraženog i utakmice Francuska – Crna Gora.

SVJETSKA LIGA – Francuzi namučili Crnogorce

Svi rezultati četvrtfinala:

Hrvatska – Italija 6:8 (1:1, 1:4, 0:2, 4:1)

Mađarska – Španjolska 9:10 (1:4, 5:1, 2:2, 1:3)

Crna Gora – Francuska 11:10 (2:4, 3:1, 4:2, 2:3)

Srbija – Grčka 13:6 (4:2, 5:2, 2:1, 2:1)

Vrlo zanimljiv prvi ili četvrtfinalni dan u Podgorici na završnom europskom turniru Svjetske lige. Svjetski i europski doprvak Španjolska je svladala prvaka Europe, Mađare u utakmici punoj obrata. Odlično je krenula Furija i povela 4:1 nakon prvih osam minuta, da bi još furioznije preokrenuli sve Mađari, na ovom turniru još uvijek bez Denes Varge. U drugoj su četvrtini ne samo nadoknadili zaostatak od tri razlike, već i poveli u pola utakmice (6:6). Slijedila je jedna izjednačena četvrtina u kojoj je ipak Mađarska bila ta koja je vodila. U zadnjoj dionici, završni udarac momčadi izbornika Davida Martina. Sjajni Munarriz je prvo iz ‘faula’ poravnao (8:8), da bi potom svaka momčad postigla po gol (Vamos, 9:8 – Larrumbe, 9:9), a malo manje od tri i pol minute prije kraja, Alberto Munarriz je postigao i svoj treći, a pokazat će se i odlučujući pogodak za pobjedu Španjolske.

U ukupno trećoj utakmici četvrtfinala, domaćin Crna Gora morala je uprijeti sve snage za pobjedu nad Francuskom, našim suparnikom u skupini EP u Splitu. Momčad izbornika Floriana Bruzzoa opravdala je apsolutne sve komplimente kojima smo ih ‘počastili’ nakon ždrijeba u Splitu i spoznaje da su jedni od suparnika Barakuda u Spaladium Areni.

Francuska je povela na otvaranju druge četvrtine (5:2), da bi domaćin ipak uspio do poluvremena izjednačiti (5:5). Pred kraj treće je još bilo poravnato (7:7), ali tada Đurđić iz peterca, te Mršić pogađaju za prednost Crne Gore (9:7). Kada je početkom posljednje četvrtine preko Petkovića, domaćin poveo s tri razlike (10:7), mnogi su pomislili da je priči kraj. U konačnici, samo 2 minute prije kraja bilo je plus tri (11:8), ali Francuzi ne odustaju. Mehdi Marzouki s dva gola smanjuje na ulasku u zadnju minutu (11:10). Štoviše, Francuska je imala i zadnji napad na utakmici, ali udarac Boueta je obranio vratar Petar Tešanović koji je s 14 obrana najzaslužniji što je Crna Gora pobijedila.

Jedina utakmica u kojoj nije bilo neizvjesnosti je ona olimpijskih finalista. Potpuno nova, izmijenjena Srbija je ‘raznijela’ Grke bez najmanje problema.