U17 reprezentacija / 27. lipnja 2021.

Hrvatska (do 17) s 3:0 napušta Korčulu

Hrvatska reprezentacija do 17 godina, naša juniorska vrsta koju vodi trener Hrvoje Hrestak s maksimalnim je učinkom ili tri pobjede iz jednako toliko utakmica, svojevrsnim hat-trickom (3-0), završila kvalifikacijski turnir za Europsko prvenstvo do 17 godina koji je u nedjelju u podne okončan na plivalištu Gojko Arneri u Korčuli.

Već nakon prve dvije utakmice i uvjerljivih pobjeda nad Bugarskom i Francuskom, naši su mladići osigurali rujansku kontinentalnu smotru na Malti. Stoga je nedjeljna utakmica protiv Ukrajinaca bila više pitanje prestiža, utakmica za prvo mjesto, tim prije što je i Ukrajina osigurala nastup na Europskom prvenstvu.

U nedjelju je početak susreta bio ponešto nalik subotnjem srazu s Francuzima. Prva je četvrtina protekla u izjednačenoj igri, pa je takav bio i rezultat (2:2). Štoviše, Ukrajina je čak u početku bila i povela (minimalnih 1:0), što je bilo prvi i jedini put na korčulanskom turniru da je Hrvatska bila u rezultatskom zaostatku.

Već od druge četvrtine, Hrestakovi izabranici su demonstrirali snagu i nadmoć nad suparnikom. Slijedile su dvije četvrtine (druga i treća) u kojoj su naši mladići primili samo jedan gol, ali su istodobno ‘zatrpali’ ukrajinsku mrežu s 9 pogodaka.

U hrvatskoj reprezentaciji se golovima izdvajao kapetan reprezentacije, jadranaš Robert Stojanac koji je postigao čak 5 golova. Jedan manje je dao Marin Čumbelić.

Svi rezultati kvalifikacija u Korčuli

1. kolo: Bugarska – Hrvatska 4:32 i Francuska – Ukrajina 8:9

2. kolo: Hrvatska – Francuska 17:4 i Ukrajina – Bugarska 13:12

3. kolo: Francuska – Bugarska 21:4 i Hrvatska – Ukrajina 15:4

Pozicija Klub

U nedjelju su okončana i preostala tri kvalifikacijska turnira za EP do 17 godina. Tako su u slovenskom gradu Mariboru prva dva mjesta osvojili Rusija s 12 i Rumunjska s 9 bodova; dok su u glavnom češkom gradu Pragu, prva dva mjesta pripala momčadima Nizozemske s 12 i Turske s 9 bodova. Tjedan dana ranije odigrana je i kvalifikacijska skupina u Tbilisiju iz koje su dalje prošli Gruzija s 12 i Bjelorusija s 9 bodova. Europsko prvenstvo do 17 godina odigrat će se od 12. do 19. rujna na Malti, a sad je poznato svih 16 sudionika. Uz domaćina Maltu i sedam najboljih s prijašnjeg EP ovog uzrasta Italija, Španjolska, Mađarska, Grčka, Crna Gora, Srbija i Njemačka; iz kvalifikacija su se plasirali još – Hrvatska, Ukrajina, Rusija, Rumunjska, Nizozemska, Turska, Gruzija i Bjelorusija