Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 26. kolovoza 2024.

Uvjerljiva pobjeda Hrvatske

Druga utakmica na ovom prvenstvu i prva pobjeda. Visoka, uvjerljiva, a u njezinu zasluženost nemojte no sumnjati. Nimalo. Od doslovno prve minute, prvog napada, bazenom uz Savu zagospodarile su naše igračice. Kako se ono u puku veli, mrvice nisu ostavile suparnicama. Brže u plivanju i reakcijama, s daleko boljom vratarkom, lucidnim rješenjima u napadu, vještije s loptom, tjelesno bolje pripremljene… Francuska je nadigrana u svim segmentima igre.

Nakon prve četvrtine već je bilo 4:1, s tim da je jedini pogodak primljen 2 sekunde prije sirene za kraj četvrtine, s igračicom više za suparnice. Vratarka Medvešek je imala samo u toj četvrtini 5 obrana, ali i cijela obrana reprezentacije je djelovala snažno i mudro. ‘Odgurane’ su Francuskinje daleko od našeg gola, pa su time bile manje opasne. U napadu je pak u prvoj četvrtini isplivana i jedna kontra (Srhoj), gol s igračicom više (Ružić), te dva iz pozicijskog napada (J. Butić i opet Ružić).

Viđeno iz prve četvrtine u drugoj je još samo malo pojačano, pa je u pola utakmice bilo čak 10:2 za Hrvatsku. Međutim, niti to nije bilo ono najlošije koje je snašlo Francuskinje. U drugoj polovici utakmice, naše su djevojke nastavile nesmiljenom žestinom ‘udarati’ po francuskom golu, pa je uoči zadnje četvrtine bilo i +11 za Hrvatice, (14:3).

U utorak, 27. kolovoza, ponovo od 17.30 sati Hrvatska igra utakmicu posljednjeg, 3. kola A skupine protiv Grčke. Daleko jači suparnik od Francuskinja, u biti sastav iz europskog vrha. Grkinje su u 2. kolu izgubile od Mađarske 10:7. Ova će tako utakmica biti susret za 2. mjesto u skupini i izravan plasman u četvrtfinale, iako valja biti objektivan pa pripomenuti da su Grkinje favoritkinje.