Europsko prvenstvo, U17 reprezentacija / 12. kolovoza 2023.

Protiv Grka u četvrtfinalu od 15.30

Prije početka Europskog prvenstva u turskom gradu Manisi, Hrvoje Koljanin, izbornik hrvatske reprezentacije do 17 godina jasno je naznačio između ostalog – „…ono što je najbitnije je biti na najvišoj razini tamo od osmine finala ili eventualno četvrtfinala…”

Naši su mladići danas upravo pred takvom utakmicom. Točnije, jednu su apsolvirali, pobjeda nad Turcima u lažnoj osmini finala. Sada im slijedi četvrtfinale protiv vrlo jake Grčke. Sad je trenutak biti na najvišoj razini. Ostaviti iza sebe sve loše, ali ne i posve zaboraviti što je bilo loše, kako bi se takvo što prevladalo, spriječilo. Znamo da je lakše takvo što zamisliti, pa onda i napisati nego izvesti, ali valja imati vjere u naše mladiće. Mi ju imamo, baš kao što znamo da oni posjeduju i kvalitetu, pa zašto ne bi zablistali baš sada. Neovisno tomu što je pred njima istinski vrlo zahtjevan suparnik.

Grčka je imala dan odmora na turniru, budući da su osvojili prvo mjesto u skupini B u kojoj su za suparnike imali momčadi Srbije, Nizozemske i Italije. S dvije pobjede i jednim remijem (protiv Italije), bili su najbolji u tom zahtjevnom društvu.

Riječ je o vrlo nadarenoj momčadi, na svim pozicijama sjajno pokrivenoj, a koja se cijelo ljeto pripremala za ovo Europsko prvenstvo. Neobična im je bila tek utakmica 1. kola protiv Nizozemske. Tada je došlo očito do velikog opuštanja jer su nakon tri četvrtine vodili 11:4, a šest minuta prije kraja i 12:5, da bi završilo ‘tek’ 12:10. Drugim riječima, zadnju su četvrtinu izgubili 1:6.

U 2. kolu protiv Srbije su iskazali snagu i pobijedili 11:9, s tim da su druge dvije četvrtine dobili 6:3. U 3. su kolu Talijani došli do boda u zadnjem napadu, 16-17 sekundi do kraja utakmice poravnavši na 12:12.

Ostali četvrtfinalni parovi u Manisi su: Mađarska – Nizozemska, Španjolska – Italija i Srbija – Crna Gora.

Utakmica Grčka – Hrvatska je prvi četvrtfinalni susret i na rasporedu je ove subote od 15.30 sati po našem vremenu, a možete ga pratiti u stream-prijenosu na www.len.eu