Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 1. rujna 2024.

Poraz u zadnjoj sekundi

Peh, nesreća, ali jasno i pogreške u zadnjim minutama, te nesmotrenost u zadnjem napadu Mađara. Sve to nas je pratilo i koštalo poraza u 1. kolu A skupine Europskog prvenstva do 19 godina za muškarce u bugarskom Burgasu.

Mađarska je pobijedila našu izabranu vrstu golom u zadnjoj sekundi, točnije 9 desetinki do kraja susreta, iako smo još 5 minuta do kraja vodili s dva pogotka prednosti (9:7). Štoviše, Mađari su vodili samo jednom tijekom utakmice, kratko 3:2 u prvoj četvrtini, no nažalost poveli su i drugi put, golom nezaustavljivog Leinwebera kojem je to bio šesti pogodak na utakmici.

Ponovo, kao i na nedavnom turniru u Szegedu, tri i pol četvrtine odlične igre naših mladića. Od 2:0 u otvaranju pa nadalje. Početkom druge dionice ponovo je Hrvatska povela s dva gola prednosti (5:3), a nešto kasnije i novo malo uvjerljivije vodstvo (6:4). Obrana s igračem manje je bila izvanredna. U konačnici, Mađarska je na kraju utakmice imala realizaciju igrača više tek 1-6, pa i to nešto govori. Imali smo 6 različitih strijelaca, Mađari četiri, ali jedan je bio ‘ubitačan’, Oliver Leinweber.

Pet minuta prije kraja utakmice, Luka Penava je lijepo pogodio s desnog vanjskog za vodstvo 9:7, a onda počinju problemi. U jednom napadu potpuno krivo, netočno dodana lopta. U drugom napadu, s igračem više, presnažno prebacivanje s lijeve na desnu stranu, te je zamalo lopta otišla u aut. No, izgubio se ritam napada. S druge strane, Mađari su uspjeli smanjiti (9:8), a onda iz polukontre izboriti i peterac kojeg je u izjednačenje (9:9) pretvorio jasno Leinweber.
Kod 9:9 nismo iskoristili svoj zadnji napad, ali suparnik jest. U pozicijskom je napadu na lijevom vanjskom bio Leinweber koji, bez bloka puca i pogađa donji lijevi kut Čubranićevog gola za pobjedu. Bilo je to samo 9 desetinki sekunde do kraja utakmice.

Sljedeću utakmicu u Burgasu, Hrvatska igra u ponedjeljak, u 20.15 sati po našem vremenu protiv momčadi Španjolske.