Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 30. kolovoza 2024.

One su poražene, ali njima se ponosimo

Prije dvije godina, na Europskom prvenstvu do 19 godina u Izraelu, u Netanyi, Španjolska je pobijedila Hrvatsku 18:6. Iste te godine 2022., na Svjetskom prvenstvu do 18 godina, Španjolke su svladale našu reprezentaciju 17:3. A sada… u ljeto 2024., na EP do 19 u Zagrebu, Furija je strepila do zadnjih sekundi.

Španjolska je pobijedila u polufinalu Europskog prvenstva sastav Hrvatske 12:11, samo gol razlike ili najmanje uopće na ovom turniru, a i to jedva i to pogotkom svoje kapetanice, Izabel Piralkove, kćeri Svilena Piralkova, nekoć bugarskog, pa onda naturaliziranog španjolskog reprezentativca. Ta Izabel Piralkova je inače olimpijska pobjednica iz Pariza. To je još jedan dodatak u prilog tomu, što je sve Španjolska morala poduzeti da bi svladala Hrvatsku. Morala je to na sebe preuzeti olimpijska pobjednica!

Hrvatice su na ovom prvenstvu svladale jaku Grčku i Nizozemsku, ali igra protiv sjajne Španjolske, favoritkinja ovog natjecanja je bila za još jednu oktavu viša, jača, bolja. Najbolja naša igra na ovom prvenstvu, bez imalo sumnje. Bez odustajanja ili predaje, pa i kada se gubilo s tri gola razlike. Požrtvovna obrana koja je uostalom s igračicom manje od 10 takvih navrata, ‘kapitulirala’ samo triput. Napad s brojčanom prednosti najbolji dosad, 6-12. U prvih 14 minuta utakmice je bio idealan, 5-5. Sve su to na prvi pogled detalji, ali kamenčići koji su činili sjajan mozaik. Ovog puta nije nagrađen trijumfom, no ne sumnjamo, ni najmanje, ove će djevojke i to doživjeti. I to skoro.

Španjolska je istina vodila cijelim tijekom susreta, uz jedno poravnanje u otvaranju (1:1) i jedno pri samom kraju (11:11). Najveću su prednost suparnice imale početkom druge četvrtine (8:4), ali je do poluvremena naš sastav uspio smanjiti na 8:6.
Kada je uoči zadnjih osam minuta Španjolska povela 11:8, mnogi su možda pomislili da je to ključna, odlučujuća prednost. To mišljenje nisu dijelile djevojke izbornice Šimunić. Pa čak ni 2.41 minutu do kraja kada je još uvijek suparnički sastav imao prednost od tri gola. No, prvo Jelena Butić iz daljine, pa Lara Srhoj parabolom pola minute kasnije smanjuju na 11:10 i dovode tribine do usijanja. Točno minutu i 8 sekundi prije kraja, u zadnjoj sekundi napada Jelena Butić je pogodila za izjednačenje. Španjolke su u svom zadnjem napadu preko Piralkove s igračicom više, 38 sekundi do kraja povele 12:11. Hrvatska je imala zadnji napad, ali rezultat se nije mijenjao.

Hrvatska je na kraju poražena, ali djevojke tuzi unatoč mogle su ponosne i uzdignute glave napustiti zagrebački bazen uz Savu. Plivalište na koje će se uostalom vratiti već u subotu navečer, ponovo od 19.00 sati, u borbu za broncu protiv Grčke.

Mia Šimunić, izbornica Hrvatske:

– Bili smo toliko blizu, taj jedan gol. Ne znam tko je tu imao više sreće, nesreće. Prelijepa utakmica. Nitko nije ovako namučio Španjolke kao što smo mi. Sve smo napravile što smo planirale. Velika je bila ta razlika na kraju za sustići, 11:8, ali i to su cure uspjele. Moglo je ovo završiti i petercima. Sam smo još tužne, ali pripremit ćemo se za subotu.