Europsko prvenstvo, Kadeti / 31. srpnja 2021.

KADETSKO PH – Jugaši i Zadrani u finalu

U Splitu je na poljudskom bazenu, okončan pretposljednji dan Prvenstva Hrvatske za kadete, nakon kojeg smo obogaćeni za spoznaju tko će se u nedjelju boriti za naslov državnog prvaka. To su Jug Adriatic osiguranje i Zadar 1953.

U prvom polufinalu su tek peterci odlučivali o pobjedniku. Riječani su tri četvrtine bolji suparnik, od početnih 3:0 i 5:2, pa sve do zadnje četvrtine u kojoj su jugaši prvi put izjednačili (10:10 u 26. minuti), pa onda i poveli (11:10). Štoviše, do kraja utakmice se igralo ‘gol na gol’, s tim da su primorjaši bili ti koji su sustizali prednost Dubrovčana. Posljednji je pogodak djelo reprezentativca Viktora Tončinića (13:13) minutu i pol prije kraja posljednje četvrtine. U izvođenju udaraca s 5 metara, sretniji i spretniji su bili mladi jugaši od kojih samo Marin Zeko nije postigao pogodak, dok je s druge strane šut Riječanina Marka Doknića obranio vratar Antoan Špilar, a drugi primorjaš , Borna Margaritić nije uspio postići pogodak.

Valja svakako izdvojiti kod pobjednika Antu Jerkovića koji je postigao čak 8 golova, dok je najprecizniji kod poraženih bio Viktor Tončinić s 5 golova.

U drugoj polufinalnoj utakmici, Zadrani koji odlično igraju cijeli turnir, dosta su lagano pobijedili vršnjake iz splitskog POŠK-a 1952. Izjednačen je vaterpolo viđen u prve dvije četvrtine, ali je i u njima zadarska momčad cijelo vrijeme bila u vodstvu. Odluka je pala u trećoj dionici koju su igrači trenera Ive Radetića riješili čak 8:4 u svoju korist, te su podignuli svoje vodstvo s 5:4 na 13:8! Golom Livija Antića u drugoj minuti posljednje četvrtine Zadar 1953 je ostvario i plus 6 golova (14:8). S toliko je golova razlike u konačnici i završio susret.

Za pobjednike su najbolji strijelci bili Ante Donđivić s 5 i Toni Galušić s 4 gola, dok se pogocima kod poraženih istaknuo Dani Mužić s 4 gola.

Prethodno su odigrane utakmice za poredak od 5. do 8. mjesta u kojima su izgubila oba zagrebačka kluba odnosno slavili su splitski klubovi. Jadran je pobijedio Mladost 9:8, dok je Mornar BS svladao Medveščak 11:8. U susretu za 9. mjesto, Solaris je bio bolji od KPK 18:3.