Europsko prvenstvo, Juniori / 27. siječnja 2024.

JUNIORSKO PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak 2. dana

Mladost i Mornar su pobjednici skupina, a time i izravno u polufinalu juniorskog Prvenstva Hrvatske koje je na rasporedu u subotu navečer. Ovo je naglasak nakon 2. dana završnog turnira državnog prvenstva juniora, a koje je u tijeku u Splitu.

U A skupini je derbi za prvaka odigran u petak između Mladosti i Jadrana. Naime, u prijepodnevnim satima je Mladost svladala POŠK 1937, dok je Jadran bio bolji od Zadra 1952. Bilo je jasno da će jadranaši i mladostaši odlučivati ondje o prvom mjestu.
Utakmica je očekivani uvod, 2:2 do sredine prve četvrtine da bi potom uslijedilo iznenađenje u srazu dvije toliko izjednačene momčadi. Naime, Zagrepčani su već do kraja prve dionice nanizali 4 gola i poveli 6:2. To nije bio kraj. Početkom druge dionice bilo je i još više za Mladost, 8:2. Šest golova plusa nakon ukupno 10 minuta igre u derbiju skupine! Ista razlika je ostala i sredinom druge četvrtine (9:3), a u poluvremenu velikih plus 5 za Mladost, (9:4).

Nakon što je Mladost u dvije minute treće dionice dodatno podignula prednost do 10:4, malo je tko mogao tada zaključiti da u ovom susretu više neće biti uzbuđenja. Baš se to dogodilo. Jadran je s četiri uzastopna gola smanjio zaostatak na 10:8 uoči zadnje četvrtine. U četvrtoj četvrtini je uzavrio poljudski bazen. Jadran se potpuno vratio. Dvije i pol minute prije kraja, mladi su Splićani poravnali na 11:11, a minutu i pol prije kraja došli i do 12:12.
Mladost je u posljednjem napadu na utakmici, samo 3 sekunde prije kraja ipak došla do pobjede golom Amara Fajkovića. Pogodak za pobjedu i mladostaško polufinale.

U B skupini, u 2. su kolu vrlo uvjerljive pobjede ostvarili mladi mornarevci nad jugaškim juniorima (13:5), ali i primorjaši protiv Medveščaka, još uvjerljivije (17:9). Luka Penava je za Mornar u pobjedu ugradio 6 pogodaka, dok se u pobjedi Primorja EB čak 11 igrača upisalo u strijelce.
Bilo je očito da će susret jedine dvije momčadi sa stopostotnim bodovnim učinkom, odlučivati o pobjedniku skupine, ‘sudar’ Primorja EB i Mornara.
Osnovna karakteristika ovog susreta bila je posvemašnja izjednačenost. Tek je sredinom treće četvrtine neka momčad, a bio je to Mornar, prvi put povela s više od gola razlike – Prezzi za 8:6. Ovakvu su prednost mladi mornarevci održavali sve do druge minute zadnje četvrtine kada je Primorje EB preko Luke Babića uspjelo opet poravnati, 11:11. Egal je bio još do malo manje od četiri minute prije kraja, 12:12, a neizvjesnost je potrajala do posljednjih sekundi. Sve dok Ćurković nije 13 sekundi prije kraja pogodio za vodstvo i konačan rezultat, 14:12 za Mornar.
Mornar je imao čak četvoricu trostrukih strijelaca u svojim redovima – Nikola Prezzi, Luka Dodoja, Luka Penava i Mislav Ćurković.

U subotnjem prijepodnevnom razigravanju za ulazak u polufinale nadmetat će se; Jadran – Jug Adriatic osiguranje i Primorje EB – Zadar 1952.