Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 7. rujna 2024.

Hrvatska je prvak Europe!!!

Mladi vaterpolisti Hrvatske, naša izabrana vrsta do 19 godina osvojila je naslov prvaka Europe! U finalu u bugarskom Burgasu pobijedili su u dramatičnoj utakmici momčad Crne Gore boljim izvođenjem peteraca 10:8, nakon što je bilo 7:7 po završetku zadnje četvrtine!

Prekrasne vijesti i divna slika stižu s juga Bugarske. Hrvatska je prvi put u povijesti kontinentalnih nadmetanja ovog uzrasta, nakon dva srebra 1994. i 2004., osvojila glavnu i najveću nagradu. Ne samo osvojila, već apsolutno zaslužila. Temeljem cijelog tjedna nadmetanja, u svim utakmicama, pa tako jasno i u konačnoj, za zlato.

Početak već poslovično naš u Burgasu. Kolosalan. Sredinom druge četvrtine čak 3:0 (Šušić 2 i Pavlić) za našu vrstu i potpuno zaključani prilazi našem golu. Odlična obrana, mnoštvo blokova, a što i prođe, tu je kapetan Mauro Ivan Čubranić. Činejnica da je Crna Gora prvi gol postigla tek sekundu prije kraja druge četvrtine govori dovoljno.
U trećoj se četvrtini crnogorska momčad počela vraćati. Predobri su da bi to baš tako lako završilo. S dva gola Janovića i jednim ljevaka Stupara, uz jedan pogodak našeg Burđeleza, Crna Gora je izjednačila na 4:4 uoči zadnje dionice.

Početkom četvrte četvrtine, ponovo sjajna Hrvatska u napadu. Prvo Burđelez s vanjske pozicije za vodstvo 5:4, a zatim i centar Tončinić s 2 metra, ponovo šraubom (kao dan ranije u polufinalu) za vodstvo 6:4. Do kraja je ostalo samo 5 minuta. No, Crna Gora ne da se ne predaje, već ozbiljno rezultatski prijete. S tri uzastopna gola uspjeli su preokrenuti i prvi put povesti – 7:6 za Crnu Goru. Do kraja je ostalo manje od dvije minute.
Jedan naš napad je presjekao Stupar, jednom je Burđelezu iskliznula lopta iz ruku, ali dečki nisu odustajali. Točno 39 sekundi do kraja, igrača više je Burđelez okrunio pogotkom za poravnanje, 7:7. Do kraja se rezultat više nije mijenjao. A onda… peterci.
Janović u gredu; Pavlić pogađa za 8:7; Gojković je poravnao; Burđelez nas ponovo doveo u prednost 9:8, a zatim… Zatim je na scenu stupio najbolji vratar EP, Mauro Čubranić. Brani udarac Vučkovića, Cuzzi pogađa za nas, pa onda Čubranić brani i Stuparu i sada svi Hrvati skaču u bazen!

Prvaci smo Europe!!!

Naši mladi vaterpolski junaci, prvaci Europe, u domovinu se vraćaju u nedjelju, 8. rujna u 18.05 sati u zagrebačku zračnu luku Franjo Tuđman. Dočekajmo ih zajedno, čestitajmo prvacima Europe!

Hrvatski vaterpolski savez čestita našim mladim zlatnima, svim igračima, članovima stručnog stožera i izborniku Bajiću.

Čubranić – najbolji vratar Europskog prvenstva

Nije bilo dvojbe. Pehar za najboljeg vratara Europskog prvenstva pripao je hrvatskom kapetanu, Riječaninu Mauru Ivanu Čubraniću. Bravo Mauro!

Inače, iako se nije dodjeljivao i pehar za najboljeg strijelca, poznato je tko je to. Jasno, Dubrovčanin Vlaho Pavlić s 22 gola na cijelom turniru.

Zoran Bajić, izbornik Hrvatske:

– Vjerovali smo u ovo cijelo vrijeme. Živjeli to, igrali smo, pripremali utakmicu po utakmicu i za svaku smo govorili da je sve važnija i važnija, sve jača i teža. Govorili smo i da su nam to sve usputne stanice do Kilimandžara. Na kraju smo i došli na taj vrh, mislim i više no zasluženo. Odigrali vrlo dobar, na trenutke i odličan turnir. Finale je bila teška, čvrsta utakmica, malo više ‘šaha’, bilo je i pogrešaka. Međutim, momci su se borili, vjerovali do zadnjeg trenutka, vjerovali u tu pobjedu i na kraju nagrađeni za sve ono što smo strpljivo i marljivo pripremali, gradili