Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 27. kolovoza 2024.

Hrvatice preko Grkinja u četvrtfinale

Cure su uspjele! Uspjele su u nešto što su vjerojatno jedine, a sasvim sigurno najviše, vjerovale upravo one. Suprotstavile su se ravnopravno i hrabro jakoj Grčkoj, ali i više od toga. Hrvatska je pobijedila Grčku, time osvojila drugo mjesto u A skupini i izravan plasman među 8 najboljih u Europi, na EP do 19 godina u Zagrebu!

Sjajna utakmica uz Savu, naglašeno neizvjesna, od prve do zadnje sekunde. Da će to biti težak sat u bazenu za Grkinje, navijestila je prva četvrtina u kojoj su naše djevojke povele 2:0, 4:2 i 5:3. Ipak, suparnice su sve to uspjele stići do kraja prve četvrtine.

Grčka je prvi put povela početkom druge dionice (6:5).Štoviše, taj su dio igre suparnice dobile 2:0 odnosno na polovici utakmice je bilo 7:5 za Grčku. No, nije to bio kraj, iako su možda tako Grkinje mislile. Agresivnom obranom, ali i takvim napadom, u trećoj dionici je naša reprezentacija uspjela poravnati. Prvo na 7:7, potom na 8:8 što je bio rezultat uoči zadnjih 8 minuta.

Definitivno smo imali problema u početku zadnje četvrtine jer u prve dvije minute smo ostali, zbog tri osobne pogreške, bez Karle Ružić i Rie Glas. Grčka je pak povela čak 11:8, daleko najveća prednost koju je ostvarila ijedna reprezentacija u ovom susretu. No, djevojke izbornice Šimunić ne odustaju, „grizu”, iskazuj karakter. U minutu i 15 sekundi su uspjele poravnati! Dvaput Nika Alamat i jednom Jelena Butić. Utakmica potpuno otvorena.
Grčka je još jednom povela (12:11), ali je naša vrsta s dva peterca (Jelena Butić i Iva Rožić) preokrenula u našu korist, 13:12 za Hrvatsku. Još je jednom grčki sastav uspio poravnati, da bi Iva Rožić minutu i 19 sekundi do kraja bila sigurna kao izvođačica kaznenog udarca. Bilo je to 14:13 za Hrvatsku. Grčka je imala još dva napada, naše djevojke jedan. Zadnje su Grkinje imale napad, s igračicom više, ali mreža je ostala netaknuta.

Pobjeda i veliko bravo za hrvatski žensku reprezentaciju do 19 godina. Za naše djevojke je sada srijeda slobodan dan, dok će ponovo u bazen u četvrtak, u četvrtfinalu u kojem još čekaju suparnice.

U drugom susretu naše A skupine, Mađarska je pobijedila Francusku 22:5, te je poredak u skupini – Mađarska 9, Hrvatska 6, Grčka 3, Francuska 0.