Europsko prvenstvo, U17 reprezentacija / 22. kolovoza 2021.

EP žene (do 17) – Velike pobjede Grčke i Mađarske

Drugi natjecateljski dan u Šibeniku na Europskom prvenstvu do 17 godina, donio je osim maksimalnih 8 utakmica i prva dva derbija, ali i puno neizvjesnije, samim time zanimljivije utakmice nego je to bila na ‘premijeri’.

Kao što smo najavili, u središtu pozornosti su bile utakmice Italije i Mađarske odnosno Nizozemske i Grčke. Obje su odlučene u zadnjoj četvrtini, a što se posebno tiče sraza Nizozemki i Grkinja. Ta je utakmica (B skupina) bila svojevrsna repriza dvoboja za broncu između reprezentacija ove dvije države na prethodnom EP do 17, u grčkom Volosu. Tada su Grkinje slavile s golom razlike, sada s tri, ali s važnom napomenom. Prve tri četvrtine smo vidjeli potpuno izjednačen, dinamičan vaterpolo, sa sjajnim obranama ekipa i vratarki. U završnih 8 minuta se ušlo izjednačeno (6:6). No, tu se Grkinje odvajaju s četiri uzastopna gola, te su ‘zatvorile’ utakmicu s konačnih 10:7 u svoju korist i za po svojoj prilici prvo mjesto u skupini.

Značajan korak, vjerojatno i presudan za osvajanje čelnog mjesta u skupini D (jedinoj s četiri sastava), učinile su Mađarice svladavši Talijanke 13:7. No, i ovdje to nije izgledala tako ‘jednosmjerna’ utakmica kako to možda sugerira konačan rezultat. Nakon početnih 2:0 za Italiju, sastav Mađarske je vodio preostali dio utakmice, ali ne više od dva gola razlike s kojim se u konačnici i ušlo u zadnju četvrtinu (7:5 za Mađarsku). Početkom ove dionice je Italija i smanjila (7:6), učinivši utakmicu još neizvjesnijom. Tako smo tada barem mislili, pa i sve do četiri minute prije kraja i vodstva Mađarske od 2 gola (9:7). Tu su Mađarice ‘razbile’ Talijanke postigavši u zadnjih 3 minute i 9 sekundi čak četiri pogotka (dva u zadnjih 46 sekundi), a da nisu primile niti jedan. Zasluženi trijumf Mađarske.

Od ostalih utakmica, samo lagani osvrt na skupinu A s kojom je naša skupina C ‘križa’ u osmini finala. Drugo i treće mjesto ondje će po svemu sudeći osvojiti Izrael i Srbija. Izraelke su nakon Velike Britanije u 1. kolu (21:9) bile uvjerljive i protiv Čehinja (27:5). Španjolska koja je u ovoj skupini ‘drugi svijet’ lako je pobijedila Srbiju (19:5), ali to je u rangu očekivanog. Prvog su dana Srpkinje svladala Češku (16:7), tako da sve navodi da će upravo Izrael i Srbija zauzeti drugo i treće mjesto (ne nužno tim redoslijedom), a to su sastavi koji čekaju u osmini finala drugo i trećeplasiranu vrsti iz naše C skupine.