Europsko prvenstvo, U17 reprezentacija / 26. kolovoza 2021.

EP žene (do 17) – Srbija poražena, Hrvatska u četvrtfinalu!

Sjajan uspjeh hrvatske vaterpolske ženske reprezentacije, djevojaka do 17 godina! Na Europskom prvenstvu u Šibeniku, naša je nacionalna vrsta uvjerljivo, te i više no zasluženo u osmini finala pobijedila Srbiju 17:9 i plasirala se u četvrtfinale Prvenstva Europe.

Vrlo dobrom izvedbom, izabranice trenerice Šimunić nadvladale su suparnice u svim segmentima igre, a izuzmemo li tek kratkotrajno početno vodstvo suparnica (0:1) u prvim minutama, nakon kojeg je slijedio brzi preokret i vodstvo naše vrste 3:1, Hrvatska je vodila cijelim tijekom susreta. U trećoj i četvrtoj četvrtini mlade su Hrvatice maksimalno napunile srpsku mrežu, te su u cijeloj trećoj i prvoj polovici zadnje dionice postigle čak 8 uzastopnih pogodaka, a da nisu u svoju mrežu primile niti jednu loptu ‘odapetu’ od Srpkinja. S vodstvom 15:5 za Hrvatsku, četiri i pol minute prije kraja treće četvrtine bilo je jasno da je Hrvatska među 8 najboljih reprezentacija Europe! Iz niske odličnih, za izdvojiti je sjajnu sidrašicu Magdalenu Butić koja je postigla čak 5 golova.

– Utakmica mi je jasno draga zbog pobjede, zbog rezultata, puno je to golova i to je sjajno. Kod 15:5 se malo raspala koncentracija, što je zapravo i normalno, te je taj dio manje bitan – veli izbornica Mia Šimunić.

– Ono što je važno jest ulazak u utakmicu. S njim nisam zadovoljna i nismo odigrale kako smo se dogovorile. Sutra, ako mislimo parirati grčkoj reprezentaciji kako treba, onda moramo od početka do kraja igrati onako kako smo izgledati u drugoj polovici utakmice protiv Srbije. Moramo biti puno čvršće, s puno manje pogrešaka jer ih je danas bilo pregršt.

Rezultatski, nije bilo nikakve dvojbe tko će se na koncu veseliti. Spomenuli smo uvodne minute do vodstva Hrvatske 3:1, nakon kojeg je Srbija uspjela poravnati (3:3) i to je bilo to od suparnica. Početkom druge dionice, sjajan je gol postigla s mjesta centra Margareta Butić za 6:3, prvo veće rezultatsko odvajanje. Ono drugo, ujedno je bilo i odlučujuće, a slijedilo je u trećoj četvrtini. Ponovo Magdalena Butić, najbolja igračica utakmice, niže dva uzastopna pogotka (jedan ‘šraubom’) za 8:5, a potom su kapetanica Petrić, pa druga sidrašica Kangler, zatim Desnica, Crnički i opet Magdalena Butić do vrha napunile srpsku mrežu za najveću prednost na utakmici (čak 15:5).

Hrvatska će sutra, petak igrati u četvrtfinalu EP protiv vrlo jake reprezentacije Grčke, brončane s posljednjeg Europskog prvenstva ovog uzrasta prije dvije godine u grčkom Volosu.