Europsko prvenstvo, U17 reprezentacija / 23. kolovoza 2021.

EP žene (do 17) – Malta dobila Rumunjsku

Treći dan Europskog prvenstva za djevojke do 17 godina u Šibeniku, za Hrvatsku je bio slobodan, ali to ne mijenja bitnije na ocjeni zanimljivog dana. Posebno ne u našoj, C skupini. Tu se dogodilo u biti dosad i najveće iznenađenje.

Sastav Malte za koju se pretpostavljalo da je najslabiji na cijelom turniru, reprezentacija koja je prethodno izgubila od Hrvatske 31 gol razlike (35:4), te od Njemačke 20 pogodaka (25:5), uspjela je svladati Rumunjsku! Dapače, čak su i uvjerljivo slavile Maltežanke (11:8). Bilo i je pet golova prednosti za Maltu tri minute prije kraja.

Druga utakmica na koju skrećemo pozornost je iz A skupine. Ondje je Španjolska, jedan od najjačih sastava na turniru, pobijedio Izrael, ali samo s dva pogotka prednosti (10:8). Upravo na tragu onog što smo i najavljivali. U Izraelu posljednjih 5-6 godina intenzivno rade i razvijaju ženski vaterpolo, neko vrijeme i s trenerima iz Srbije i Rusije. Izgubiti samo s dva pogotka zaostatka od Španjolske koja je na posljednja dva europska prvenstva ovog uzrasta osvajala zlato, nedvojbeno je dokaz sjajnog rada. Činjenica je da su Španjolke cijelo vrijeme vodile, pa i s 4-5 golova razlike (ne više od toga), pa čak i da nisu vjerojatno igrale svom snagom, ali i opet rezultat na koncu zavrjeđuje pozornost.

U Šibeniku smo konačno svjedočili i prvoj, do posljednjih sekundi neizvjesnoj utakmici, onoj između Čehinja i Britanki. Pobijedila je Češka golom Viktorije Bratkove samo 9 sekundi prije kraja utakmice. Njihovo prvo i jedino vodstvo na utakmici! Velika Britanija je potpuno pala u zadnjoj četvrtini (1:5). Britanke su dotad cijelo vrijeme vodile, pa i vrlo uvjerljivo, od 4:1 nakon prve dionice, preko 6:2 u drugoj četvrtini, pa do 7:5 i 9:6 kako je završila treća dionica.