Europsko prvenstvo, U17 reprezentacija / 24. kolovoza 2021.

EP žene (do 17) – Hrvatska pobijedila Njemačku!

Hrvatska je u 4. kolu, a našem ukupno trećem susretu na Europskom prvenstvu do 17 godina u Šibeniku, u sjajnoj završnici posljednje četvrtine koju su naše djevojke dobile 3:1 (sva tri gola postigla je Iva Rožić), svladala u derbiju C skupine Njemačku 7:6. Ovom je pobjedom praktički osigurano drugo mjesto u skupini, budući da u srijedu u zadnjem kolu Hrvatska igra protiv slabašne Rumunjske koja je izgubila od Rusije nevjerojatnih 43:3!

U ekipnom sportu će svaki trener, ali i sportašica/sportaš reći kako i u pobjedi, baš kao i u porazu nema pojedinaca, već samo sastav, ekipa, reprezentacija. Kada se pobjeđuje – pobjeđuju svi, jednako kao i kada se gubi. Hrvatska je definitivno kolektivnim duhom i pristupom dobila derbi susret C skupine protiv Njemačke, ali opet bilo bi nepravedno ne spomenuti i pojedinke koje su ugradile značajan dio sebe u ovaj uspjeh. Tu mislimo kako na vratarku Laticu Medvešek koja je lagano ‘izludila’ Njemice, tako i Ivu Rožić koja je ‘zaplesala po vodi’ u zadnjoj četvrtini. Iva je naime u zadnjoj dionici bila presudna igračica za pobjedu, postigla je sva tri gola naše vrste, preokrenula rezultat do konačnog trijumfa.

Suparnice su se pokazale onakvima kakvima ih je opisivala i naša trenerica Mia Šimunić. Kompaktan, opasan sastav, podjednake kvalitete hrvatskoj vrsti, ali ipak… s pokojom nijansom koja prevaže na hrvatsku stranu. To se i pokazalo u vodi. Primjerice, njemačka realizacija igračice više (1-8) nije im za pohvalu, ali jest za kompliment Hrvatskoj jer smo u tim situacijama vidjeli puno dobrog pokrivanja prostora, podignutih ruku, blokova. Dakako, i Laticu Medvešek. Malu čudotvorku na golu s nestvarnih 17 obrana!

Njemačka je bila povela 2:0, da bi naše djevojke početkom druge četvrtine preokrenule u svoju korist (3:2). Opet, utakmica izjednačena i neizvjesna, sukladno očekivanju, nastavila je s preokretima. Tako je Njemačka nakon prve polovice opet imala rezultatsku prednost (4:3). To su vodstvo suparnice očuvale i u trećoj četvrtini nakon koje je rezultat bio 5:4 za Njemačku i to nakon opasnog vodstva 5:3 i nekoliko njemačkih napada za odlazak na tri pogotka razlike. Tada dolazimo do završnih osam minuta.

U prvom napadu već Iva Rožić pogađa za izjednačenje (5:5). Nisu prošle ni dvije minute igre u ovoj četvrtini kada je Hrvatska povela. Napad s igračicom više završila je Rožić (6:5). Njemačka je sada bila na redu, te su preko Haas izjednačile (6:6) iz kontre s igračicom više, ali… Ujedno i u situaciju koja je otpočela, učinilo nam se, s nesuđenim prekršajem njemačke igračice u napadu. Pet minuta prije kraja, u pozicijskom je napadu, Iva Rožić s lijevog krila sjajno ‘zavukla’ loptu u njemački gol za novo hrvatsko vodstvo – 7:6. Ispostavit će se i zaključno, iako je tu bilo još popriličnih uzbuđenja. Od odlične obrane Medvešek (03.50 prije kraja) kada je ‘izvukla’ loptu koja je u luku padala u naše lijeve rašlje, pa do čak dva propuštena napada s brojčanom prednošću Hrvatske u zadnjoj minuti i pol.

– Njemačka je bila čvrsta, jaka, tvrda, motivirana, nije puštala ni u obrani, niti u napadu, ali… Nismo bogami ni mi njima – nakon utakmice će za hvs.hr trenerica Mia Šimunić.

– Na kraju smo mi bile bolje. Što se obrane s igračicom manje tiče, ona je bila sjajna, to je točno. To je ono što smo uvježbavale malo više zadnjih tjedan dana. Uvidjeli smo nakon priprema u Nizozemskoj da to moramo bolje. Cure su se sjajno pomicale, skakale, bilo je i blokova.

Opet, moramo uz vratarku Medvešek, apostrofirati vjerojatno trostruku strijelkinju Ivu Rožić.

– Iva nam je proradila zadnju četvrtinu i odlučila je ona to riješiti, a o Latici sve govori brojka njezinih obrana. Osigurale smo drugo mjesto, a protiv Rumunjki u srijedu ću dati priliku dvjema novim igračicama za nastup. Da malo dvije odmorimo, drugima damo priliku nastupiti na Europskom prvenstvu – zaključila je hrvatska izbornica.

Nema straha od rezultata jer ne samo što je Hrvatska doista dobra, već se Rumunjska na koncu ispostavila kao najslabija ekipa u skupini. U srijedu Hrvatska igra protiv Rumunjske, posljednju utakmicu u skupini, a susret počinje u 19.30 sati.