Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 19. rujna 2022.

EP PODGORICA (do 19) – Uvjerljiva pobjeda i nad Italijom

U 2. kolu B skupine Europskog prvenstva do 19 godina u Podgorici, Hrvatska je ubilježila i drugu uvjerljivu pobjedu. Sada nad Italijom 12:7. Ovom pobjedom Hrvatska je praktički na pragu osvajanja prvo mjesta u skupini i izravnog ulaska u četvrtfinale, budući da naše mladiće u skupini čeka još samo Slovačke, sutra s početkom u 13.00 sati.

Utakmica je i doslovno imala dva dijela ili ‘lica’. Prvo, potpuno izjednačena igra i takvo kretanje rezultata u prve dvije četvrtine i drugo, s našim mladićima koji su poput glisera ubacili u brzinu više, odvojili se u trećoj dionici na neuhvatljivo rezultatsko odstojanje i  zasluženo došli do nove pobjede.

Sve što je izbornik Mile Smodlaka najavljivao, govorio, ostvarilo se protiv Italije. Kao prvo, naša momčad igrački doista djeluje kompaktno, brzo, disciplinirano, široko ‘stojimo’ u napadu, dok je obrana pokretljiva, agresivna, ne da ‘disati’ suparniku. Nadalje, zaustavljen je najbolji talijanski mladi igrač, Francesco Condemi, jedan od inače seniorskih već reprezentativaca.

U prvoj je četvrtini Italija čak i povela 3:1, ali su naši mladići do isteka te dionice izjednačili na 3:3. U drugoj četvrtini po dva gola na svakoj strani, prvo vodstvo Hrvatske, pa sustizanje Talijana i to je 5:5 nakon polovice utakmice. Prema svim dotadašnjim zbivanjima, odnosu snaga u bazenu, činilo nam se da ćemo takvu igru nastaviti gledati do kraja. Srećom, tu smo se prevarili.

Hrvatska je sjajno odigrala treću četvrtinu koju je dobila 5:1 i time praktički razriješila pitanje pobjednika. Osobito su bila dobra uplivavanja ‘na vratnicu’ Ivuše Burđeleza. Uostalom, na taj je baš način i postigao dva pogotka (7:5 s igračem više i 8:6 pozicijski napad, iskorištena pomutnja u talijanskoj obrani koja je ‘zaboravila’ na našeg igrača). Nakon što je Noa Burburan pogodio iz peterca, a Niko Čubranić sa srednjeg vanjskog za ukupno 10:6 što je bio rezultat treće dionice, bilo je poprilično jasno da je pobjeda Hrvatskoj ‘pred vratima’.

Ta smo vrata i ‘otvorili’, u zadnjoj su četvrtini pred sam kraj naši momci dosegli i najveću prednost, baš završnih 12:7 (N. Burburan), za značajnu pobjedu Hrvatske koja otvara put izravnog plasmana u četvrtfinale.

U drugoj utakmici 2. kola B skupine, Gruzija je pobijedila Slovačku 15:9, te je poredak u našoj skupini: Hrvatska 6, Italija 3, Gruzija 3 i Slovačka bez boda.

Hrvatska sljedeću utakmicu igra sutra, utorak (20. IX.) od 13.00 sati protiv Slovačke (LEN TV).