Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 7. srpnja 2022.

EP NETANYA 2022. (žene, do 19) – Poraz od Francuskinja, sutra osmina finala

U posljednjem, 3. kolu nadmetanja u skupini B na Europskom prvenstvu za djevojke (do 19 godina) u Izraelu, sastav Francuske koji je ujedno osvojio prvo mjesto u skupini, svladao je Hrvatsku 16:13. Porazu unatoč, Hrvatska se plasirala u osminu finala što je bilo praktički znano i ranije, ali ono što veseli je vrlo dobra igra naših reprezentativki.

Iako bez Ive Rožić što je predstavljalo otegotnu okolnost i u pogledu manjka igračice u rotaciji, a da ne govorimo o značaju Rožić na igru cijele reprezentacije, naše su igračice odigrale protiv Francuske vjerojatno najbolju utakmicu dosadašnjem dijelu Prvenstva.

U prvoj četvrtini je bilo izjednačeno, ali bilježimo vodstva Hrvatske 3:1 i 4:2, koje je Francuska uspjela sustići tek u zadnjoj četvrtini. Štoviše, suparnice su prvi put povele tek početkom druge četvrtine (9. minuta, 5:4 za Francusku). Sredinom ove četvrtine je uslijedilo lagano odvajanje Francuskinja (8:5), na što je naš sastav odgovorio golovima Kangler i Desnice za samo jedan gol zaostatka nakon prve polovice utakmice (8:7).

U drugom dijelu susreta, Francuska je ponovo povela (3-4 gola prednosti), no sada su suparnice uspjele i sačuvati stečenu prednost do kraja utakmice. Ipak, stoji i činjenica da su se francuske igračice za ovu pobjedu morale svojski potruditi, ‘zapeti’ protiv borbenih, ali i ne baš samo srčanih, već i kvalitetnih hrvatskih reprezentativki. Najviše golova za Hrvatsku je postigla Ana Goreta (4), a mrežu suparnica još su tresle Ana Desnica Korina Jureša (2), te po jednom kapetanica Elena Crnički, Ria Glas, NIna Medić, Dora Kangler i Aurora Stipanov.

U osmini finala Europskog prvenstva koje je na rasporedu već sutra (petak, 8. srpnja) Hrvatska će kao trećeplasirana u našoj B skupini igrati protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine D. To će, vrlo je izvjesno biti Portugal koji večeras igra utakmicu protiv najslabije ekipe u toj skupini, Velike Britanije, te je pobjeda Portugalki je i više no očekivana. Utakmica osmine finala EP, odigrat će se u petak s početkom u  19.30 sati po našem vremenu.