Europsko prvenstvo, U15 reprezentacija / 11. srpnja 2021.

EP do 15 (m) – Hrvatska 4. u Europi

Hrvatska kadetska vrsta nije uspjela osvojiti broncu na Europskom prvenstvu u portugalskom Louleu. Momčad Grčke je u utakmici za treće mjesto pobijedila Hrvatsku 11:7, iskoristivši ili pokazavši sve one osobine koje krase ovu momčad, a na što je upozoravao naš trener David Burburan. Jaki grčki centri i ‘brutalno’ kažnjavanje svake pogreške suparnika

Prve dvije četvrtine je sve u bazenu izgledalo manje-više vrlo dobro, rezultatski, ali i igrom potpuno izjednačeno. Prva malo veća dekoncentracija mladih Hrvata zbila se u posljednjim sekundama druge dionice pri rezultatu 5:5 i našem punom napadu do kraja četvrtine. No, umjesto napada, jedna krivo dodana lopta, izgubljena na polovici, sijevnula je grčka kontra, te je suparnik nakon prve polovice utakmice imao prednost. Minimalnu tada još (6:5), ali ipak gol viška.

Treća je četvrtina bila kobna. Previše pogrešaka u igri naših mladića, a da ne bi bili kažnjeni. Grci tako postižu gol za 7:5 u pozicijskom napadu, s 2 metra, a da je grčki centar bio između dva naša braniča. Svaka čast i za mladog Grka (Laskaridis) na umješnosti (u iskoku iz vode je loptu ‘iz odbojke’ praktički poslao u mrežu, prebacivši nemoćnog vratara Dipića), ali ipak malo jeftino primljen gol. Nešto kasnije, polukontra, doista ne osobito brza Grčke po desnoj strani, a u povlačenju naših, potpuno je ostao nečuvan igrač na lijevoj strani. Taj je jasno postigao pogodak za 8:5 (Lykodis, s 5 pogodaka prvo ime susreta). Bilo je to tri i pol minute prije kraja treće četvrtine. Veći je problem što niti napadački u toj dionici Hrvatska nije postigla pogodak. U tri se navrata ‘ispriječio’ okvir gola (2 grede i 1 vratnica). Šteta što nismo kapitalizirali i vrlo dobar dan našeg vratara Maura Dipića koji je obranio čak 2 peterca Grka.

U posljednjoj je četvrtini grčka momčad uspjela iskontrolirati završne minute bez većih problema, sačuvati prednost i zasluženo osvojiti brončanu medalju.

Neovisno tomu što su ostali bez medalje, našim se mladićima pod vodstvom trenera Davida Burburana mora čestitati na iskazanoj kvaliteti, nekoliko jako lijepih utakmica, silnom trudu, uzornom ponašanju. Biti četvrti u Europi sigurno nije za kritiku, iza nas su ostale mnoge jake momčadi (Italija, Crna Gora, Srbija…), a ovi mladići su tek na početku karijere, te će imati još prilika za uspjehe, osvajanje kolajni.