U20 reprezentacija / 31. srpnja 2021.

ACI KUP – Hrvatska (do 20) izborila finale

Kakva luda završnica jakog međudržavnog turnira reprezentacija do 20 godina, u Rovinju odnosno Puli. Nakon prvog kola nadmetanja momčadi Hrvatske, Njemačke, Crne Gore i Srbije, a koje je odigrano u petak navečer u Rovinju, subota je nosila dva kola, ali u Puli.

Drugo kolo nije bilo dobro za mlade Hrvate koje vodi trener Vjekoslav Kobešćak. Naime nakon što smo u 1. kolu svladali Njemačku (u petak), u subotnje prijepodne je Srbija do 20 godina svladala našu izabranu vrstu čak 13:6, dok je Crna Gora bila bolja od Njemačke 11:4. U zadnje su kolo Crnogorci ušli sa 6 bodova, a Hrvatska i Srbija s po 3, s tim da je Srbija za suparnika imala najslabijeg suparnika, Njemačku.

Tada slijedi prvo iznenađenje. Njemačka je uspjela remizirati protiv Srbije, štoviše srpska se momčad spašavala poraza jer je Riječanin koji igra pod srpskom zastavom, Marko Radulović poravnao u pretposljednjoj minuti na konačnih 9:9. Umjesto očekivanih 6 bodova, Srbija je na koncu imala 4 boda. Hrvatskoj je za ulazak u finale turnira trebala pobjeda nad Crnom Gorom jer bi u tom slučaju samo pretekla srpsku momčad. Upravo se to i dogodilo.

Mladići Vjeke Kobešćaka odigrali su najbolju utakmicu na turniru. Početak prve četvrtine je protekao još u izjednačenoj igri, da bi pred kraj te dionice naša momčad povela 2:0. Gol do dva prednosti održavali su hrvatski reprezentativci do malo manje od tri minute prije poluvremena, kada je Crna Gora uspjela izjednačiti (7:7), a samo tri sekunde prije kraja druge četvrtine i povesti (8:7 za Crnu Goru).

Početkom treće četvrtine slijedili su još veći problemi za mlade Hrvate jer je suparnik poveo čak 10:7 koliko je bilo nakon samo prve dvije minute igre u toj četvrtini. Šest minuta prije kraja još je bilo +3 za Crnu Goru (11:8), ali Hrvatska ne odustaje. Do kraja četvrtine naši su vaterpolisti smanjili zaostatak na minimalan (11:12). Sada je slijedio potpuni preokret.

U zadnjih osam minuta Hrvati su zatvorili pristupe svojem golu, ‘zaključali’ vrata, a na suprotnoj strani ‘trpali’. Borna Sirovec s igračem više za izjednačenje (12:12), pa Jerko Penava iz protunapada tri minute prije kraja za naše vodstvo (13;12), da bi točku na i stavio iz peterca, ponovo Penava za konačnih 14:12.

Ovakvim ishodom, Hrvatska i Crna Gora (do 20 godina) imaju po 6 bodova, te su izborili finale, dok su Srbija s 3 i Njemačka s 1 bodom par koji će se boriti za treće mjesto na turniru.

Nedjeljno finale Hrvatske i Crne Gore na rasporedu je u 11.45 sati, dok će prije njih, od 10.00 sati igrati Srbija i Njemačka.

Podsjetimo, radi se o hrvatskoj reprezentaciji pred kojom je krajem kolovoza nastup u Pragu na Svjetskom prvenstvu do 20 godina.