Prvenstvo Hrvatske / 28. veljače 2024.

Završen je temeljni dio sezone

S posljednje dvije utakmice 8. kola (drugi dio) Prvenstva Hrvatske, u Zadru i Zagrebu, na bazenu Svetice, završen je temeljni dio sezone. Drugim riječima, slijedi sada doigravanje, a poznati su tako i četvrtfinalisti doigravanja državnog prvenstva. To su redom Jadran i Jug Adriatic osiguranje kao dva najbolja hrvatska kluba iz prvog dijela regionalnog nadmetanja koje se računalo za Prvenstvo Hrvatske, te potom šest najboljih momčadi iz poretka od 3. do 10. mjesta

Vrijedna pobjeda Zadrana
U Višnjiku je Zadar 1952 svladao čak solidno uvjerljivo splitski Mornar koji je i prije utakmice, neovisno njezinom ishodu imao sigurno ukupno 6. mjesto (4. mjesto u poretku od 3. do 10.). Ne zaboravimo naime da se od četvrtfinala u natjecanje sada uključuju i splitski Jadran, te dubrovački Jug Adriatic osiguranje.

U zadnje dvije četvrtine utakmice u Zadru, mornarevci su postigli samo jedan gol ili u od druge do zadnje dionice, tek dva gola. Domaći su vaterpolisti zato bili izrazito motivirani jer im je pobjeda bila nužna za osiguravanje ukupno 8. mjesta, ulaska u četvrtfinale. Možda je i obrana domaćina umnogome zaslužna za slabašnu realizaciju igrača više gostiju iz Splita (2-11). Sve u svemu, pobjeda Zadrana 9:5 je sasvim zaslužena.

Od -5 do +5 za Sunčane
Na bazenu Svetice u Zagrebu, domaći je Medveščak neko vrijeme čak i prijetio favoriziranom Solarisu. Početak je blago rečeno šokantan. Medveščak je naime nakon prvih 6 minuta igre vodio 5:0! Solaris je ionako bio sigurno drugi u poretku od 3. do 10. mjesta ili ukupno 5., a Medvjedi su hvatali ‘posljednji vagon’ za četvrtfinale. Za to im je trebala pobjeda nad Šibenčanima. Tek nakon 5:0 za Zagrepčane, počeli su igrati i Šibenčani. I to vrlo ozbiljno, jer su do kraja prve četvrtine smanjili na 5:2, a drugoj potpuno preokrenuli rezultat u svoju korist – 8:7 za Solaris na polovici susreta.
Tijekom treće dionice Medveščak još uvijek nije dopuštao rezultatsko odvajanje (8:8 i 9:9), ali u finišu treće četvrtine Sunčani golovima Petkovića, Pelicarića i Bulata prvi put dovode Solaris do malo osjetnije prednosti – 12:9. Nije dugo trajalo jer je Medveščak smanjio na minimalni zaostatak (12:11 za Solaris), ali su Šibenčani s posljednjim sekundama ove dionice ponovo otišli na plus 3 (14:11 – golom Noe Burburana).

Fanatičan pristup Medveščaka koji se sjajno držao tri četvrtine imalo je međutim i ‘cijenu’ za Zagrepčane. Zbog tri osobne su naime tijekom treće četvrtine ostali bez čak trojice za njih bitnih, iskusnih igrača; Gavranića i Gagulića, ali i bez Brčića. To je bilo već previše za Medvjede, a to je Solaris kapitalizirao za konačnih 18:13 uz 6 pogodaka Bojana Cara za poražene, odnosno isto toliko Antonija Petkovića, ali za pobjednika.