Prvenstvo Hrvatske, Seniori, Vijesti / 2. srpnja 2020.

Zagrebačka neizvjesnost u srijedu, puni tribine Zvončaca u subotu

Osvrt na prve polufinalne utakmice Prvenstva Hrvatske

Polufinale državnog prvenstva u vaterpolu, barem kada je Hrvatska u pitanju, minulih sezona nikako nije, niti može biti tek ‘jedna od običnih’ utakmica, predvidljivih susreta u kojima je dvojbeno samo kolika će biti razlika na kraju. To je činjenica koja je svoju potvrdu dobila već u srijedu navečer, nakon prvih susreta poluzavršnice Prvenstva Hrvatske. Spoznaja zbog koje svi kojima je vaterpolo pri srcu mogu biti samo sretni i zadovoljni. Zato jer to dokazuje raširenost kvalitete, zanimljivost, neizvjesnost…

Istina, dubrovačka utakmica Juga AO i Solarisa je bila na određeni način ‘jednosmjerna’. Gospari su se postavili kao suvereni vladari Gruža i tako odigrali, te priveli utakmicu kraju. Potvrda tomu je konačnih 17:6 na kraju utakmice, ali uz Savu… Ondje je, na otvorenom bazenu sve je zaista i bilo otvoreno do samog kraja.

Zapravo, utakmica vrlo netipična. Mladost je u početku uraganski krenula, ‘rastakala’ suparnika, povela 6:0, primila gol tek iz sedmog napada Splićana s igračem više, Marcelić je samo u prvoj četvrtini imao 8 obrana. Čak ni druga, ni treća četvrtina u kojoj se Jadran malo dizao, ali ni Mladost nije popuštala, nije dao za naslutiti onakve zadnje minute. Uostalom, još samo pet minuta prije kraja domaćin je vodio 12:6, da bi završne brojke susreta bile… 13:12?!

– Dobro, mislim da je možda više bilo do njih nego do nas – nakon utakmice će trener Jadrana Mile Smodlaka, aludiravši da je više na konačan rezultat utjecalo opuštanje u redovima mladostaša, nego nalet njegovih momaka.

– Mislim da smo mi dobro iskoristili to što su mladostaši možda pomislili da je sve završeno. Iako, mene puno više brine onaj naš početak – veli trener Smodlaka.

Doista, ako je posljednjih 5-6 minuta na Savi djelovalo kao da je netko mladostašima ugasio svjetlo, onda valja spomenuti i da prvih 12 minuta utakmice Jadranašima nitko nije upalio svjetlo.

Koliko sam bio nezadovoljan s prvih četvrtinu i pol, toliko sam stvarno zadovoljan s onim kako su momci odreagirali zadnje dvije i pol četvrtine. Mi smo u početku krenuli u nekakvo nadigravanje s Mladosti, a to se ne radi, Tu su nas oni iskažnjavali kontrama. Sad je međutim pitanje kakvi ćemo biti energetski i u svakom pogledu za drugu utakmicu, tko će nam biti na raspolaganju. Mi i dalje nemamo iluzija da su oni jača momčad, ali kao sportaš, ja se nikad ne predajem, baš kao i moji igrači – naglasio je Smodlaka.

S druge strane, unatoč laganom ‘čupanju’ pred kraj, trener Zoran Bajić može biti zadovoljan utoliko što je pobijedio, a istodobno su on i njegovi igrači dobili opomenu. Bez posljedica.

– Nisam olako govorio u najavama da je Jadran borbena i karakterna momčad. Njima je želja i volja da se pokažu, te oni nisu slučajno napravili iskorak zadnju godinu-dvije u Ligi prvaka. Sada ćemo igrati kod njih u gostima, što je nama dodatna obveza. Mi si ne možemo dopustiti nakon ulaska 6:0 i 12:6, da primimo 7 golova u zadnjoj četvrtini i da ih praktički mi vratimo u život. S našim grubim pogreškama koje su više stvar nedostatka koncentracije. Možemo biti sretni da smo na osnovu ove utakmice nešto ipak besplatno naučili. Nije nas skupo koštalo – izjavio je na kraju Zoran Bajić, trener Mladosti.

Sve u svemu, na koncu je za pogledati s tribina, zagrebački susret bio zanimljiv, uzbudljiv, neizvjestan. Baš onakav kakav očekujemo od polufinala i to je najveći dobitak hrvatskog vaterpola minule srijede.

Druge utakmice su na rasporedu u petak, odnosno subotu. Prvo slijedi šibenski sraz Solarisa i Juga AO (3. srpnja, od 21.00 sat), a dan kasnije i splitski ogled Jadrana i Mladosti (4. srpnja, 21.00 sat) i obje u prijenosu na Planet Sport TV. Veselimo se unaprijed.