Žabice i jadranašice u borbi za Kup
Prijenos: HTV 2
U subotu će se u Šibeniku, u dvije utakmice za pokal pobjednica/pobjednika nacionalnog kupa nadmetati klubovi iz ista dva grada, a u konačnici i istih imena – dvostruka finala Mladosti i Jadrana.
Dok su muškarci u četvrtak navečer ishodom polufinalnih dvoboja odlučili o finalnom paru (Jadran – Mladost), žene su to ostvarile još prije mjesec dana. Podsjetimo, krajem listopada u Splitu su prva dva mjesta na kvalifikacijskom turniru uvjerljivo osvojili ŽAVK Mladost i Jadran. Time su Zagrepčanke i Splićanke ostvarile pravo subotnjeg dvoboja (16.45 sati – HTV 2) za trofej Kupa.
Sastavi ŽAVK Mladosti i Jadrana već se skoro pa tradicionalno, svake godine bore za sve trofeje u našem vaterpolu. Ove sezone je iza ova dva kluba već jedno finale, preciznije Superkup. Početkom listopada su mladostašice u svojem bazenu svladale Jadran boljim izvođenjem peteraca (17:16), nakon što je bilo 13:13 u četiri četvrtine. U subotu slijedi novo sučeljavanje.
Magdalena Butić: Protiv mladostašica je uvijek neizvjesno
Naravno, Mladost jako dobro poznajemo. Često smo suparnice u finalima, praktički svake sezone. Zato očekujem još jednu veliku borbu, čvrstu, tešku utakmicu, a mi ako ćemo se držati našeg dogovora i igrati jedna za drugu… očekujem dobar kraj za nas – veli Magdalena Butić i dodaje.
– Naše utakmice s Mladosti su neizvjesne, nerijetko to završava izvođenjem peteraca.
Nimalo nemoguće da se slično dogodi i sada u Šibeniku. Kao što smo naveli, u Zagrebu već jest, a ova dva kluba igrala su ove sezone i u Splitu, na kvalifikacijskom turniru Kupa. Tada su jednako tako pobijedile Zagrepčanke, i opet poslovično već u neizvjesnoj završnici (13:12).

Joško Kreković: Očekujem bolju igru nego u Superkupu
Žabice su oslabljene za finale Kupa, odnosno nedostaje Aurora Stipanov koja je ozlijeđena, ali ove Lošinjanke u redovima mladostašica nije bilo još ni na kvalifikacijama Kupa u poljudskom bazenu prije mjesec dana, kao i u Superkupu početkom listopada.
Joško Kreković, trener ŽAVK Mladosti unatoč pobjedama u prijašnje dvije ovosezonske pobjede upozorava…
Istina je da smo osvojili Superkup, a u kvalifikacijama za finale Kupa pobijedili s jednim golom razlike. Ta neizvjesnost odnosno izjednačenost nimalo ne čudi jer su to dva sastava slične kvalitete. Možda smo mi s malo ‘dužom’ klupom. Ono što ipak očekujem je da ćemo odigrati bolje nego što smo odigrali zadnje dvije, neovisno tomu što smo oba susreta pobijedili. Očekujem u finalu Kupa našu bolju igru i naravno, pobjedu.

Dosadašnje pobjednice Hrvatskog kupa:
2001. Aurum osiguranje Zagreb
2002. POŠK Split
2003. POŠK Split
2004. Bura Split
2005. Bura Split
2006. Primorje Rijeka
2007. Bura Split
2008. Mladost Zagreb
2009. Bura Split
2010. Primorje Rijeka
2011. Mladost Zagreb
2012. Mladost Zagreb
2013. Mladost Zagreb
2014. Mladost Zagreb
2015. Bura Split
2016. Bura Split
2017. Mladost Zagreb
2018. Mladost Zagreb
2019. Mladost Zagreb
2020. Mladost Zagreb
2021. Jadran Split
2022. Mladost Zagreb
2023. Mladost Zagreb
2024. Jadran Split
Klupska uspješnost u Kupu:
11 – ŽAVK Mladost Zagreb
6 – Bura Split
2 – Primorje Rijeka, POŠK Split, Jadran Split
1 – Aurum osiguranje Zagreb
