Liga prvaka / 25. travnja 2023.

Veliki bod jugaša, Novi Beograd se spasio poraza

Jako je malo, samo jedna sekunda nedostajala da u Gružu padne prvak Srbije. Samo sekunda je manjkala da drugu uzastopnu utakmicu Franko Lazić bude junak europskog sraza (nakon gola u zadnjoj sekundi protiv Ferencvarosa). Samo je sekunda dijelila Jug Adriatic osiguranje od već sada osiguranog plasmana na završni turnir Lige prvaka, budući da je budimpeštanski OSC slavio u Berlinu protiv Spandaua 04. Samo sekundu prije kraja, srpski je reprezentativac Nikola Jakšić uspio pogoditi mrežu izvrsnog vratara Popadića i tako spasiti Novi Beograd od još jednog poraza od jugaša.

Šteta zbog tog pogotka, ali i ovaj jedan bod u derbiju 11. kola B skupine (11:11), mogao bi se pokazati iznimno značajnim za Jug Adriatic osiguranje. U konačnici, Dubrovčani sada u sljedeće dvije utakmice, matematički trebaju osvojiti 2 boda za Final 8 turnir. Nadalje, velik je ovo rezultat i iz aspekta činjenica da je i u četvrtoj utakmici ove sezone protiv izvanredno skupocjenog sastava iz Beograda, aktualni hrvatski prvak odigrao i četvrti put odlično, iznova remizirao.

Pothvat tim veći što je jedino vodstvo jugaša na utakmici bilo ono nakon pogotka Franka Lazića (21 sekundu prije kraja) za 11:10. Valja priznati da je Novi Beograd vodio većim dijelom utakmice, ali… Koliko god Srbi vodili, Hrvati ne da su ih stizali, već u konačnici pred kraj i prestigli i nagnali skupocjenu momčad iz Beograda da se trese do zadnje sekunde.

Početak doista nije bio obećavajući. Suparnik je relativno brzo poveo (0:3), jugaši su imali i problema pri realizaciji igrača više. Ipak, do kraja druge četvrtine jugaši su uspjeli poravnati i imati s obzirom na okolnosti sjajan rezultat (5:5). U trećoj četvrtini Novi Beograd ponovo pojačava ritam, te opet dolazi do prednosti od tri gola (5:8 i 6:9). Potonji je ujedno i rezultat uoči zadnje dionice.
U njoj pak, Jug Adriatic osiguranje mijenja obranu, u napadu pogađaju redom Lazić, Žuvela i Joković (9:9 četiri minute prije kraja). Strahinja Rašović je posljednji put doveo goste u vodstvo (9:10) da bi Kakaris iznudio peterac kojeg je u gol pretvorio Joković (10:10).
Potom je slijedila zadnja minuta u kojoj su se Dubrovčani prvo uspješno obranili (Popadićeva 12. obrana), Lazić je pogodio s lijevog krila za vodstvo, a onda sekundu prije kraja… Nažalost, nije se izdržali u napadu u kojem je Novi Beograd nasrnuo i s vratarom Filipovićem.

Izjave trenera

Mi smo krenuli loše, Novi Beograd je odigrao odlično. Po meni, bili su čak i nešto bliži pobjedi, ali smo s karakterom i promjenom obrane došli u situaciju povoljnog rezultata. Neodlučeno je za nas, što se rezultata tiče dobro, psihološki svakako. Treći put u sezoni smo s Novim Beogradom odigrali da možemo odigrati protiv tako jedne jake momčadi. Ipak, pokazali su se i neki naši nedostaci. Zadovoljni smo s rezultatom, iako nas on još neće kvalificirati još na Final 8, a zadovoljni smo i određenim dijelovima naše igre.

Vjekoslav Kobešćak (Jug Adriatic osiguranje)

Mislim da smo veći dio utakmice bili bolji i da smo zaslužili i više od boda, ali na kraju smo sretno došli do boda koji je za nas jako bitan u nastavku ovog natjecanja.