A reprezentacija, Svjetska liga / 10. siječnja 2021.

Uvjerljiva pobjeda nad Francuzima zadnjeg dana kvalifikacijskog turnira u Debrecenu

Barakude su na 7. mjestu završile trodnevni nastup na europskom kvalifikacijskom turniru Svjetske lige u mađarskom Debrecenu. Hrvatska je vrlo lagano i uvjerljivo, a potpuno u skladu i s najavom, pobijedila Francusku. Riječ je ipak o suparniku koji ne pripada istom kvalitativnom razredu kao naša reprezentacija, iako valja pohvaliti i naše igrače na činjenici da su od prve do zadnje minute igrali maksimalno ozbiljno, koncentrirano i bez imalo opuštanja. Čak niti nakon prve četvrtine kada je sve već bilo riješeno, nakon što su naši mladići već imali visoko vodstvo 4:0. Francuzi su prvi pogodak postigli tek u 8. minuti (Canonne za 5:1), a na drugi su gol morali pričekati sve do sredine treće četvrtine.

Izbornik Ivica Tucak dao je priliku ili minutažu svim igračima, odnosno u poluvremenu je ispred vratiju uplivao naš drugi vratar Toni Popadić. Isto je doduše učinio i francuski izbornik, inače Crnogorac Nenad Vukanić, ali iz drugog razloga. Njegov prvi čuvar mreže, Dubois je bio ‘na streljani’, s vrlo malo obrana. Nije baš niti drugi vratar Bruno Fontani bolje prošao, ako ćemo iskreno.

Ujedno, u zadnjem je napadu izbornik Tucak, 27 sekundi prije kraja zatražio i minutu odmora, ne bi li uigrao kombinaciju s vratarom u napadu. Nikada se ne zna kada će zatrebati u nekoj jačoj, neizvjesnijoj utakmici. Nije nam uspjelo postići pogodak, ali valja koristiti svaku priliku za uvježbavanje i ovakve kombinacije.

Pobjeda Hrvatske 17:5 bila je ujedno i najviša pobjeda bilo koje momčadi na ovom turniru, a za najboljeg igrača utakmice proglašen je Luka Bukić, baš kao što je to bio u utakmici protiv Crne Gore, Loren Fatović.

Neposredno po okončanju turnira u Debrecenu, naši su vaterpolisti krenuli u domovinu. Sljedeće okupljanje sazvano je za 25. siječnja u Rijeci, odmah nakon završnog turnira Hrvatskog kupa u istom gradu. S tim okupljanjem Barakude će krenuti u završne pripreme za najbitniju akciju ove godine, predolimpijski turnir u Rotterdamu u Nizozemskoj, od 14. do 21. veljače.