Juniori, Kup Hrvatske / 1. srpnja 2023.

U finalu jugaši i mornarevci

U riječkom bazenu Zdravko Ćiro Kovačić došli smo do dana odluke. Dana podjele trofeja, medalja. Kojih kome, odlučit će nedjelja, ali subota je već donijela neke odluke.

Tako je primjerice znano da će se u nedjelju, 2. srpnja od 13.00 sati sastati u finalu Mornar i Jug Adriatic osiguranje. Dubrovčani će braniti prošlosezonski trofej pobjednika u ovom natjecanju i ponovo protiv Splićana. Samo što je to prošle sezone bio Jadran, sada je to Mornar.

Momčad Mornara je kao prethodni pobjednik skupine, izravno ušla u polufinale i za suparnika imala domaćina, sastav Primorja EB. U izrazito izjednačenoj utakmici, pokretači splitske momčadi bili su Marin Čumbelić s 5 i Luka Omrčen s 4 gola. S primorjaške je strane taj ‘ritam’ pratio Gabrijel Burburan, strijelac 4 pogotka.

Koliko god utakmica bila izjednačena, činjenica je da su Riječani češće bili u vodstvu. Točnije bilježimo da je Mornar poveo 1:0, te u drugoj četvrtini imao prednost 5:4. Koja je inače ostvarena nakon vodstva Riječana 2:4, dakle mladi su mornarevci nanizali tri uzastopna gola. U drugom dijelu utakmice Primorje EB je bilo u vodstvu, ali su ih Splićani stalno sustizali, da bi jedino vodstvo Mornara u cijelom drugom dijelu utakmice bilo ujedno i za pobjedu. To je gol Čumbelića, četiri minute prije kraja iz pozicijske igre.

Jugaši su puno lakše i uvjerljivije dospjeli do finala. U poluzavršnici je momčad koju posljednji put, baš na ovom turniru s klupe vodi Hrvoje Koljanin (sljedeće sezone već potvrđen kao novi trener Olympiacosa), bila daleko uvjerljivija od Zadra 1952. Istini za volju, valja pripomenuti i da su Zadrani imali dvojicu igrača manje u rotaciji, iako to vjerojatno ipak nije razlog zaslužene pobjede jugaša. Samo su prvu četvrtinu Zadani uspijevali pratiti Dubrovčane (5:4 za jugaše). U drugoj dionici je već bilo i 7:4, pa 10:6, 11:7. Kako je vrijeme odmicalo, tako je prednost jugaša samo rasla, do konačnih, 16:9.

Juniori Mladosti i Jadrana koji su prije godinu dala bili u krugu 4 najbolja sastava, sada su pokleknuli u četvrtfinalu. Mladost od Zadrana (7:10), a Jadran od Primorja EB (11:15). Mladost i Jadran će se u nedjelju ogledati u dvoboju za peto mjesto, budući da su u subotu predvečer, u borbi za poredak od 5. do 8. mjesta, mladostaši svladali POŠK 1937 s tri gola prednosti, (11:8), dok je Jadran bio dvostruko bolji od Solarisa, (20:10).