Iz inozemstva / 27. kolovoza 2023.

Trojica Hrvata prvaci Malte

Na Malti je okončana Ljetna liga odnosno Prvenstvo Malte, a na kojem su slavili Hrvati! Konkretno, San Giljan trenera Željka Kovačića, pomoćnika mu arko Martinić, te prve igračke vedete Mara Jokovića, osvojio je naslov prvaka Malte.
U finalnoj seriji San Giljan je svladao najljućeg suparnika Neptunes iz Slieme 2-0, odnosno 12:10 i 13:7.

Ovo je za Jokovića treći ovoljetni trofej na Malti jer je prethodno za San Giljan osvojio President kup ili Superkup (9. lipnja), zatim nacionalni kup (20. kolovoza), te za konac i Ljetnu ligu ili Malteško prvenstvo. Ukupno je ovo u Jokovićevoj karijeri čak 45. trofej/medalja!

No, za trenera Željka Kovačića je godina 2023. na Malti bila kolosalna. Ovaj svojedobni igrač Mornara, Jadrana i Solarisa od hrvatskih klubova, ali i Jadrana iz Herceg Novog, Montpelliera, Sinteza iz Kazanja, Catanije, ove je godine osvojio sva natjecanja na Malti ili redom – Enemet kup u siječnju, pa Zimska liga, Superkup, nacionalni kup i sada Ljetna liga. To je prvi put u povijesti Malte da je jedan trener osvojio sve trofeje u jednoj godini!
Njegov pomoćnik Marko Martinić (ex-igrač Mladosti, Medveščaka, Quinta iz Genove, Radničkog, Montpelliera, ukrajinskog Dinama iz Ljvova i Al-Ahlija iz Saudijske Arabije), prošle je godine još vodio bundesligaša Ludwigsburg.

Ove su godine na Malti, tamošnju Ljetnu ligu igrali od Hrvata još i Marko Jelača (Otters Gozo), Kristijan Milaković (Ta’Xbiex) i Andrija Vlahović (Valletta).