Regionalna liga, Seniori / 11. studenoga 2023.

Trijumfi Juga AO, Solarisa i Primorja EB

Jugaši ponovo pobijedili Novljane

Tri dana nakon što su ih pobijedili u njihovom gradu i bazenu u Škveru, naš doprvak, Jug Adriatic osiguranje pobijedio je ponovo Jadran iz Herceg Novog. Ovog puta u 1. kolu poretka od 1. do 3. mjesta u skupini Zapad Premier lige, te dakako u Dubrovniku.

Nije bilo lagano i jednostavno, dapače i s uzbudljivom završnicom, ali isto tako definitivno zasluženo. Naime, osim što su jugaši oslabljeni za dvojicu mladića Zvona i Burđeleza, Dubrovčani su vodili cijelim tijekom susreta. Baš kao i u Herceg Novom, suparnik nije niti jednom poveo. Crnogorski su jadranaši bili primorani na hvatanje suparnikovog vodstva. Nije da to nisu činili dobro, ali je činjenica i da su stalno bili u minusu.

Početak utakmice je protekao u laganom ‘diktatu’ Mare Jokovića s dva vrlo lijepa gola (3:1). Na estetiku pogodaka nadovezao se i Franko Lazić. Pogodak za 4:2 s dva metra, ne toliko uobičajeno za Franka, a onaj za 5:3 početkom druge četvrtine je jednako lijep, koliko i tehnički dotjeran. Na lijevoj strani, pomno čuvan, vješto se uspio osloboditi bloka.

Imali su jugaši i tri gola prednosti nakon što je Amerikanac Daube, jedan od najboljih pojedinaca u Kobešćakovoj momčadi pogodio za 7:4, baš kao i opet Maro Joković, sada iz peterca, za 8:5 u trećoj četvrtini. Domaćin nije uspio možebitno ‘prelomiti’ utakmicu što bi se vjerojatno dogodilo da su otišli na 4 gola prednosti. S druge strane, prvak Crne Gore nije momčad koja odustaje. Dokazali su to i sada u Gružu. Preko Vasilija Radovića i Ivana Nagaeva su smanjili na 8:7, iako se na zadnji odmor prije 4. četvrtine otišlo s još uvijek +2 za Jug Adriatic osiguranje (10:8).

U zadnjoj dionici Novljani su prikazali na trenutke možda i najbolju igru. Uostalom, za prve dvije i pol minute ove dionice su izjednačili na 10:10 i ‘odveli utakmicu u nemirne vode’. Uvijek bi Gospari poveli, ali i Hercegnovljani stalno izjednačili. Nakon gola kanadskog centra Bogdana Djerkovića 34 sekunde do kraja za 13:12, Jadran (HN) je imao zadnji, praktički puni napad. Trinaest sekundi do kraja izborili su i izbačaj, odnosno igrača više. Četiri sekunde prije kraja pokušaj Vujovića s 2 metra je odbio vratar Popadić, a sa zvukom sirene je lopta upućena s desnog krila, u paraboli pogodila vratnicu dubrovačkog gola.
Bodovi ostaju u Gružu!

Slavlje Sunčanih u Zagrebu

Šibenski Solaris ostvario je za taj klub iznimno vrijednu pobjedu u Zagrebu, na bazenu Svetice, nad Mladosti u susretu 1. kola Premier lige, poredak od 4. do 7. mjesta u skupini Zapad.

Konačnih 11:10 za Sunčane čak donekle i zavarava kada se gledaju samo završne brojke. Sugerira neizvjesnost i dramatičnost, no nje nije bilo. Naime, dovoljno je pripomenuti da je Solaris nakon tri četvrtine vodio 10:5! Završnih 5:1 za Zagrepčane u posljednjih osam minuta bilo je svojevrsno ‘uljepšavanje’ poraza.

Mladost je vodila samo do sredine prve četvrtine (3:1), ali već do kraja su ih Sunčani dostigli, pa i pretekli nakratko (3:4). Međutim, nakon 4:4 nakon prve četvrtine i 5:5 početkom druge, Mladost više nije dolazila ni u priliku za izjednačenje.

Raspucali su se Pelicarić, Petković, Vrdoljak, Bulat. U poluvremenu je bilo 7:5 za goste, a uoči zadnje dionice spomenutih 10:5. Mladost nije postigla pogodak nešto više od 15 minuta. Od sredine druge četvrtine do prve minute zadnje dionice. Značajna pobjeda Solarisa koji se približava osiguravanju statusa u Premier ligi i sljedeće sezone.

Riječani rutinski protiv Mornara

Na Kantridi u skladu s očekivanjima. U 1. kolu poretka od 4. do 7. mjesta, Primorje EB je pobjedom nad Mornarom, vrlo je izgledno već osigurala ostanak u eliti regionalne lige ili u Premier ligi i sljedeće sezone. To je ono što je bilo proklamirano od uprave riječkog kluba kao cilj za ovu sezonu, a eto sada je izgleda ostvaren čak i malo prije studenog mjeseca.

Mornar se nije mogao suprotstaviti na odgovarajući način Hinićevom sastavu koji je prvu četvrtinu dobio 4:0. Nakon što su drugu dionicu dobili gosti (2:1), stječe se dojam da je trener Riječana apelirao na najvećoj ozbiljnosti od svojih mladića, a ovu su mu odgovorili sa 6:2 rezultatom samo u trećoj dionici.