Euro kup / 9. prosinca 2023.

Trijumfalan kraj godine primorjaša

Godinu 2023. riječko Primorje EB je okončalo na način koji je stvarno i dostojan ove momčadi u ovoj godini. U godini u kojoj su osvojili A1 ligu vratili se u Premier ligu, osvojili treće mjesto u Prvenstvu Hrvatske, igrali polufinale našeg kupa, osigurali već sada nastup u Premier ligi i sljedeće sezone, ali ušli u skupinu Eurokupa i više od toga, plasirali se u osminu finala….

U takvoj godini, za njezin su konac, svojim navijačima i zaljubljenicima u vaterpolo u Rijeci priuštili pravi mali spektakl i visoku pobjedu u 6. kolu skupine C nad uglednim budimpeštanskim BVSC-om. Ne samo pobjedu, već i 1. mjesto u skupini!

Nije to samo baš ni pobjeda, već doslovno uzvrat u punoj mjeri za težak poraz pretrpljen u Mađarskoj od istog suparnika (22:13). U utakmici dva vodeća sastava u skupini, obje momčadi neopterećene u pogledu prolaska dalje, učenici trenera Igora Hinića odigrali su možda i najbolju europsku utakmicu ove sezone. Uostalom, rezultat govori više od riječi.

VK Primorje EB640284:71+1312
BVSC Zuglo640278:7+612
Šabac630359:58+19
Waspo 98 Hannover610556:76-203

Nije tako slutilo u početnih 6-7 minuta, jer minutu i pol prije kraja prve četvrtine gosti su vodili 4:2. No onda, u pet minuta Riječani s 5 uzastopnih pogodaka potpuno preokreću priču u svoju prednost, 7:4! Do poluvremena je već bilo plus 4 odnosno 9:5 za primorjaše. Domaćin je doista bio odlučan, što je pokazala igra u zadnje dvije četvrtine, uzvratiti u cijelosti za onih -9 iz Budimpešte, te su ih doista i pretvorili u +9 u Rijeci! Nešto što bi prije susreta malo tko ipak pomislio da je moguće, ostvarivo. No, riječki dečki su u tomu uspjeli.

Kolosalno su odigrali zadnje zapravo tri četvrtine jer su u svakoj dali po 5 golova. Postići toliko, bilo kojoj mađarskoj momčadi, malo tko može. Kako se primicao kraj utakmice tako je prednost Primorja EB samo rasla, da bi minutu i pol prije kraja, Slovenac Jaša Kadivec gromovito opalio sa srednjeg vanjskog, sa 7-8 metara za 19:10! Čak 9 razlike. Imali su primorjaši napad za plus 10, ali je jednom i vratnica spasila BVSC. Na kraju utakmice su domaći vaterpolisti doslovno ovacijama, dugotrajnim pljeskom s tribina ispraćeni, od Riječana nagrađeni za sjajnu večer, visoku pobjedu, ali i generalno odličnu godinu Primorja EB.