Olimpijske igre, Vijesti / 4. kolovoza 2021.

TOKIO 2020. – Poznata prva dva polufinalista

TOKIO 2020. – Poznata tri polufinalista

U Tokiju su odigrane tri četvrtfinalne utakmice olimpijskog turnira za vaterpoliste. Očekivano, Španjolska je svladala SAD s 4 gola razlike (12:8), dok je Grčka ostavila Crnu Goru bez ikakve šanse (10:4) i Srbija je bila bolja od Italije 10:6 (5:2, 4:1, 0:1, 1:2)

Španjolska jest očekivano ušla u polufinale, ali ne baš lagano i jednostavno. Amerikanci su u potpunosti držali priključak, odnosno bili ravnopravni sa Španjolskom, pa je tako nakon druge četvrtinu bilo 6:6, a na ulazu u zadnju dionicu minimalnih 7:6 za Španjolsku. U posljednjih 8 minuta je tek Španjolska stvorila zalihu za pobjedu.

U drugoj utakmici četvrtfinala, Grčka je potpuno ‘razoružala’ blijedu Crnu Goru. U poluvremenu je bilo 4:1 za Grke, početkom treće četvrtine 6:1, te je na koncu momčad izbornika Vlachosa vrlo elegantno izborila svoje drugo u povijesti olimpijsko polufinale. Prvi su put Grci otišli toliko visoko u Ateni 2004. kada su u konačnici i bili četvrti. Najbolji igrač utakmice bio je peterostruki strijelac Konstantinos Genidounias.

Branitelji zlata iz Rio de Janeira 2016., momčad Srbije vrlo je uvjerljivo i čak i začuđujuće lagano svladala svjetskog prvaka Italiju 10:6 (5:2, 4:1, 0:1, 1:2) ). Momčad izbornika Savića odigrala je daleko najbolju utakmicu na turniru i pomalo podsjetila time i na način kako su osvojili zlato prije pet godina na Igrama u Brazilu. Tad su se ‘provukli’ do četvrtfinala, a onda zasjali. Sada nije bilo problema doći im do četvrtzavršnice, ali način na koji su pobijedili Italiju je u najmanju ruku dojmljiv.

Već je tijekom druge četvrtine trasirana pobjeda Srbije. U prvom poluvremenu čak 9:3 i tu je već priči bio kraj. Sjajna igra u obrani (u jednoj su se akciji u drugoj četvrtini obranili s čak trojicom igrača manje?!), perfektno izdanje vratara Branislava Mitrovića s 15 obrana, uz razbuđene dalekometne projektile u napadu Filipovića, Mandića i Prlainovića, te apsolutnu dekoncentraciju Talijana. To je bila slika utakmice i formula srpskog ulaska u polufinale gdje ih u petak od 12.50 sati čeka Španjolska.