A reprezentacija, Svjetska liga / 29. travnja 2022.

SVJETSKA LIGA – Barakude bolje od Francuske, u subotu s Mađarskom (17.00 – Arena 2)

Hrvatska reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu na turniru Svjetske lige u Podgorici. U borbi za poredak od 5. do 8. mjesta, Barakude su pobijedile Francusku 13:12, tijesno, ali zasluženo.
Naime, naši su vaterpolisti s iznimkom kratkotrajnog razdoblja početkom treće četvrtine kada je Francuska vodila minimalno (6:5 i 7:6), bili u prednosti. Nerijetko s dva, a početkom zadnje dionice čak i s 4 gola razlike.

Prvi gol Harkova, Vrlić igrač utakmice

Utakmicu ćemo prvenstveno pamtiti ipak po prvim golovima Konstantina Harkova pod hrvatskom kapicom. Dapače, nije bio samo jedan već ukupno 5 što je našeg Kostu pretvorilo u najboljeg strijelca utakmice, pa bi ga i mi nagradili ocjenom 5. No, jednako takvu (kada bi moglo moguće i višu) zavrjeđuje Josip Vrlić. Naš centar je baš kao i dan ranije protiv Italije odigrao sjajnu utakmicu, te praktički imao izravnog upliva u 80% golova. Počev od izbačaja Francuza, sjajnog držanja pozicije, a u konačnici i sam je postigao 2 gola. Zasluženo je nakon utakmice od FINA proglašen najboljim igračem susreta.

Opet jedna teška utakmica, od početka do kraja teška borba. Ušli smo dobro u utakmicu, u napadu smo bili dosta bolji nego protiv Italije, ali obrana nam nije dobro funkcionirala. No, to je stvar uigranosti i bit će to s vremenom sve bolje i bolje – nakon utakmice će Josip Vrlić.

Utakmicu smo otvorili pogotkom Luke Bukića (igrač više) za 1:0, te nastavili u istom ritmu (2:1 – Vukičević; 3:2 – Žuvela, sjajnim udarcem s vanjske pozicije, sa 7 metara). Bilježimo i trenutak na samom početku druge minute druge četvrtine, kada je iz protunapada Hrvatska povela 4:2, ali pamtimo ga jer je strijelac bio Harkov. To je bio njegov prvi pogodak za Barakude. Kosti želimo još stotine ovakvih trenutaka. U još su dva navrata naši reprezentativci imali +2 (5:3 – Harkov iz peterca i 6:4 – Lazić, ‘žabica’ s desnog vanjskog). Pa ipak, Francuska je do ‘velikog odmora’ poravnala 6:6 – T. Vernoux nakon što ga je Benić napao s ‘krive’ strane na 2 metra, te Piot s igračem više.

U trećoj je dionici slijedilo kratkotrajno razdoblje francuskog vodstva, ali i našeg spremnog odgovora, sve do vodstva 10:8 (Vrlić) minutu i pol prije kraja četvrtine. Romain Marion-Vernoux je smanjio na 10:9, rezultat s kojim se ušlo u zadnju četvrtinu.

Početkom zadnje dionice, najbolje razdoblje hrvatske igre. Harkov pogađa iz još jednog peterca, pa još jednom s desnog krila na asist Žuvele, te Vukičević iz protunapada na dodavanje Bukića. Pet minuta prije kraja 13:9. Francuzi međutim iskazuju odliku koju su pokazali i dan ranije protiv Crne Gore. Za njih nema izgubljene utakmice, kažnjavaju svaki propust suparnika, pa su to i nama napravili i smanjili na opasnih 13:12 samo 59 sekundi do kraja (Marzouki). Ipak, naši su momci uspjeli sačuvati i loptu i prednost, iako nije opet iskorišten napad s igračem više.

U subotu će se od 17.00 sati u utakmici za 5. mjesto sastati Mađarska i Hrvatska. Naime, Mađari su prije naše utakmice pobijedili Grčku 14:13.

Lazić umjesto Zovića, Burić ozlijeđen

Hrvatski izbornik za ovu je utakmicu obavio jednu izmjenu. Umjesto Ivana Domagoja Zovića, protiv Francuza je igrao Franko Lazić. Inače, početkom druge četvrtine smo ostali bez Rine Burića koji zbog ozljede nije više bio u mogućnosti nastupati.