Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Rođendani, Vijesti / 25. travnja 2020.

SRETAN ROĐENDAN – Ivica Johan Cipci

U Splitu se rodio, s Jadranom srodio

Jedan od najboljih braniča svog vremena, prvi strijelac na jednim OI, po mnogima najveće ime VK Jadran u povijesti, ali i ugledni sudac, a jedno vrijeme i načelnik Policijske uprave Splitsko-dalmatinske. Štoviše, u ratno doba baš, pa je tako 5. kolovoza 1995. među prvima ušao u oslobođeni kraljevski Zvonimirov grad Knin.

Sve je to, ali i još puno, puno više Ivica Cipci, za prijatelje još i Johan. Ujedno, najstariji živući splitski olimpijac!

Ivica Cipci rodio se na današnji dan, 25. travnja 1933. u Splitu. U Splitu se rodio, a s Jadranom srodio. Jedno tijelo i jedna duša. Jedno bez drugog je teško i zamisliti. Cijelu je igračku karijeru proveo dakako na Zvončacu, u Jadranu. Bio je i kapetan momčadi koja je ’50-tih i početkom ’60-tih osvojila tri naslova državnog prvaka. Kasnije će biti trenerom jadranaša, pa punih 20 godina predsjednik kluba, stalno u upravi, vječno na utakmici. Agilan, pun ideja, Johana se uvijek u Jadranu pitalo za svaku imalo bitniju odluku. Ne zato što bi se Johan uvrijedio da ga se ne pita, već su drugi iz uvažavanja prema Johanu prilazili Cipcija s pitanjima za mišljenje.

Često se Johan na račun svoje sportske karijere znao našaliti, pa reći.

– “Moj je otac imao šestero djece. Petero pametnih i jednog vaterpolista”.

Za Jadran je Ivica Johan Cipci odigrao najmanje 200 utakmica, ali se pouzdano zna da je postigao 129 golova. Bio je branič, u svoje doba najbolji na svijetu, a na Olimpijskim igrama u Melbourneu 1956. bio je prvi strijelac turnira. Tri godine kasnije ponio je prestižnu, laskavu nagradu Najboljeg sportaša Dalmacije.

Istaknuo se po okončanu igračke karijere i kao dužnosnik u FINA, t u Uredu LEN. Godine 1981. bio je u Organizacijskom i Izvršnom odboru Europskog prvenstva u plivanju i vaterpolu koje je održano u našem Splitu. U umirovljeničkim danima nije zaboravljen, čak štoviše. Godine 2007. dobio je godišnju Državnu nagradu za sport Franjo Bučar, a samo godinu dana kasnije i Državnu nagradu Franjo Bučar za životno djelo.

Šjor Johane, od srca Vam sretan rođendan!

TROFEJI

– srebro na Olimpijskim igrama (Melbourne, 1956.)

– srebro na Europskom prvenstvu (Budimpešta, 1958.)

– zlato na Mediteranskim igrama (Bejrut, 1959.)

– prvak bivše države: 1954., 1957. i 1961. (Jadran Split)

FOTOGRAFIJE

– “Stoljeće hrvatskog vaterpola” – monografija Hrvatskog vaterpolskog saveza (Zagreb, 2010.)