Svjetsko prvenstvo, U18 reprezentacija / 5. srpnja 2024.

Spektakularan ulazak u četvrtfinale

Naša mlada reprezentacija, odnosno dečki do 18 godina na Svjetskom prvenstvu u Buenos Airesu ne mogu bez pravog rezultatskog ‘tobogana’, velikih preokreta i drama. Nakon što su izabranici izbornika Hrvoja Koljanina u 2. kolu B skupine svladali Španjolsku petercima, u tek 11. seriji (24:23), ali i nakon što su nadoknadili zaostatak od čak 6 golova iz otvaranja (vodstvo Španjolske 7:1), u 3. kolu donekle sličan scenarij, barem u pogledu preokreta. Sada su nam suparnici bili Grci.

U posljednjem susretu prvog dijela nadmetanja u skupini, sraz Hrvatske i Grčke odlučivao je o drugom mjestu, a to znači i o izravnom ulasku u četvrtzavršnicu. Za takvo što nama je valjalo pobijediti Grke budući da je prije utakmice Grčka imala 3, a Hrvatska 2 boda. Italija je uvjerljivo prva s 9.

Loš početak
Početak nam se nije odveć svidio jer već je sredinom druge četvrtine bilo 6:2 za Grke, a pred kraj ove dionice i još malo lošije, 8:3. Toliko je bilo dvije minute prije ‘velikog odmora’. No u zadnjih 20 sekundi ove četvrtine Hrvatske je preko centra Viktora Tončinića s 2 metra, te Bartula Bučevića sekundu prije kraja i s igračem više, uspjela smanjiti na malo ipak podnošljiviji zaostatak od tri gola minusa odnosno 8:5 za Grčku.

Četvrtina odigrana kao u transu
Bila je to ipak samo naznaka fantastične treće četvrtine koju su naši reprezentativci odigrali kao u transu. Duje Cuzzi će samo u ovom dijelu igre postići čak tri pogotka, dok su po jedan još pridodali Len Dujmić, Viktor Tončinić i Ante Jerković. No, nije poanta samo u velikom broju postignutih golova, već u minimalnom broju primljenih. Treću je četvrtinu Hrvatska dobila 6:1, te su ukupan rezultat preokrenuli iz 5:8 u naše vodstvo 11:9! Redali su se šutevi s vanjske pozicije, s 2 metra, iz napada s igračem više. Mala rapsodija Hrvata koja je potpuno poremetila Grke.

U zadnjoj dionici dugo ne vidjesmo gola, cijelu prvu polovicu. Tada je (03.55 minuta do kraja utakmice), Len Dujmić realizirao peterac i doveo Hrvatsku do plus 3, (12:9). Grčka je svladana!
Pokušali su Grci nešto, ali ostali su na pokušaju. Naši su mladići održavali tri gola prednosti sve do minutu prije kraja, (13:10), a onda su si mogli priuštiti primanje jednog grčkog gola.
Nakon lošeg otvaranje, brzo i energično buđenje, te efektno zatvaranje. Tako je odigrala Hrvatska u Buenos Airesu.

Dva dana odmora
U drugoj utakmici 3. kola naše B skupine, Italija je pobijedila Španjolsku 9:8. Prvoplasirani sastavi iz skupina A i B, a to je ujedno Divizija 1, plasirali su se izravno u četvrtfinale. To su momčadi Srbije i Mađarske, te Italije i Hrvatske. Ostali iz ove dvije skupine će u osminu finala.

Našim mladićima sada slijede dva slobodna dana, a sljedeći susret, spomenuta četvrtzavršnica na rasporedu je po našem vremenu, u ponedjeljak, 8. srpnja u 01.30 sati ujutro. Suparnik jasno još nije poznat, ali po svemu sudeći to bi trebala biti momčad Crne Gore.