U18 reprezentacija / 3. kolovoza 2022.

SP ŽENE (do 18) – Hrvatice preko Srbije u osmini finala!

U 3. kolu D skupine Svjetskog prvenstva za djevojke do 18 godina, Hrvatska je usred Beograda svladala sastav domaćina, reprezentaciju Srbije čak 18:7, a to znači i plasirala se u osminu finala. Ta je utakmica na rasporedu već u četvrtak, a suparnice će biti vrlo jake Australke od 19.00 sati. No, o tom što nas čeka, možemo i kasnije. Utakmica odnosno pobjeda nad Srbijom zavrjeđuje središnju pozornost.

Ono što dosad još nikad nije uspjelo recimo našoj seniorskoj muškoj reprezentaciji, pobjeda nad Srbijom u Beogradu ili u bilo kojem drugom tamošnjem gradu, sada je pošlo za rukama izabranicama trenerice Mije Šimunić. U utakmici koja je odlučivala o trećem mjestu u skupini, a to znači i prolasku dalje odnosno plasmanu u osminu finala Svjetskog prvenstva, mlade Hrvatice su od doslovno prve sekunde pokazale na čijoj je strani kvaliteta i moć. Dvojbe oko pobjednica nije bilo baš niti jednog trenutka.

Uostalom, “otkucala’ je jedva 6. minuta utakmice, a na semaforu je već bliještalo 4:0 za Hrvatsku (Jelena Butić 2, Nina Eterović i Nina Medić). Prvi su gol suparnice postigle minutu i pol prije kraja prve četvrtine, da bi s još jednim pogotkom Medić, Hrvatska nakon uvodnih 8 minuta imala velikih 5:1.

Do sredine druge četvrtine su naše djevojke održavale prednost od četiri gola (6:2), da bi potom Srbija s dva vezana pogotka smanjila na za njih dva gola zaostatka (6:4) i privid moguće neizvjesnosti. Naglašavamo privid,  jer raspoložena Jelena Butić je pred kraj druge četvrtine postigla svoj tada treći gol (7:4), a u prvom napadu u trećoj četvrtini i četvrti (8:4). Početak raspada u igri domaćih igračica, odnosno potpun uzlet Hrvatske. S nova dva gola Brođanke Rie Glas, te pogocima Splićanki Ive Rožić i opet Jelene Butić, Hrvatska je pred sam kraj treće četvrtine imala velikih plus 8 (12:4)!

Sve je baš “klapalo” u našoj igri. Od raspucanog napada, odlične realizacije s igračicom više, protunapada, ali i perfektne obrane s igračicom manje u polju. Prve tri četvrtine Srbija je u tom segmentu igre imala realizaciju 0-6, a ništa osobito bolje nisu im ni zaključne brojke (1-10). U zadnjoj četvrtini naše cure su još malo “stisnule gas” i okončale utakmicu s uvjerljivom pobjedom od čak 11 golova razlike! Prvo ime susreta svakako je bila Jelena Butić s čak 7 golova!

U drugoj utakmici 3. kola D skupine, Španjolska je svladala Novi Zeland 17:11, te je konačan poredak u ovoj skupini – Španjolska 6, Novi Zeland 4, Hrvatska 2, Srbija 0.

Hrvatice će se u osmini finala sučeliti jakoj Australiji (četvrtak, 4. kolovoza – 19.00 sati). Australija je u C skupini osvojila drugo mjesto. Australke su svladale Južnu Afriku, remizirale s Kanadom, te u 3. kolu izgubile od Nizozemske 10:4. Bodovno su na koncu bile poravnate s Kanađankama, ali s boljom gol-razlikom. Australija +1, a Kanada -2, te su stoga Australke kao drugoplasirane postale sljedeće suparnice Hrvatske.