Vijesti / 17. veljače 2021.

Sažetak 4. kola turnira u Rotterdamu

Kolo iza nas razriješilo je pitanje pobjednika A, moguće i B skupine. Uostalom, baš onako kako smo i najavljivali uoči srijede u roterdamskom Zwencentrumu.

U A skupini je u derbiju kola, ali i cijele te skupine, Crna Gora doslovno ‘pomela’ Grčku. Dvostruko više pogodaka Crnogoraca, ali južnim susjedima je pobjedu priskrbilo izvanredno plivanje i sjajna obrana. U jednoj prilici, bilo je to u trećoj četvrtini, Crna Gora je uspjela sačuvati svoj gol čak s 3 igrača manje, što je raritet u vaterpolu. Pobjednik je gotovo pa odlučen praktički u prvoj četvrtini u kojoj su Crnogorci poveli 4:0. Petković s vanjske pozicije, pa Spaić s 2 metra i onda još dva gola iz vanjskog reda, Ivović i ponovo Petković. Crna Gora je ovom pobjedom osigurala prvo mjesto u skupini A.

U istoj skupini je Gruzija svladala Brazil, potpuno očekivano uz značajan doprinos dvojice Hrvata. Splićanin Elez je dao 3, a Zagrepčanin Jelača 1 pogodak. Gruzija kao trećeplasirani sastav iz A skupine, što će vjerojatno ostati i nakon 5. kola, trebala bi biti suparnik drugoplasiranom iz naše B skupine. To je u ovom trenutku, prije zadnjeg kola, Hrvatska.

U B skupini, uz pobjedu Rusa nad Barakudama, pripomenimo da su Nijemci naši sljedeći suparnici, izgubili i četvrtu utakmicu. Sada su bolji bili Rumunji, čisto i glatko s 5 golova ‘viška’, iako je nakon dvije četvrtine sve još bilo ‘otvoreno’ (5:5). Kod Rumunja su najbolji bili kapetan Radu, te Ghiban s po 3 gola, dok je za Njemačku, centar Mateo Ćuk bio najbolji strijelac s 2 pogotka.

Dramatičnu su utakmicu odigrali Nizozemska i Francuska. Momčad Francuske je bila nadomak pobjede. Ušli su u zadnju četvrtinu s prednošću od 4 gola (9:5), da bi Nizozemci fanatičnom igrom uspjeli doći do poravnanja (9:9) dvije i pol minute prije kraja. Slijedila je igra ‘gol za golom’, ali u kojoj su Francuzi vodili, Nizozemci stizali. Samo 19 sekundi prije kraja Barzouki je pogodio za francusko vodstvo 11:10 i u tom se trenutku činilo pobjedu, ali Nizozemska je pogotkom Jorna Mullera 2 sekunde prije kraja uspjela izjednačiti, osvojiti bod, ali i Nizozemskoj osigurati četvrtfinale!

Zato će u četvrtak biti ludo zanimljivo u dvoboju Francuske i Rumunjske koje imaju po 3 boda, te u izravnom sučeljavanju odlučuju koja će od ta dva sastava u četvrtzavršnicu.