Regionalna liga, Seniori / 21. rujna 2024.

Sažetak 1. kola – pun trijumf Hrvata

Nakon derbija u petak koji je dobio Jadran (HN) u svojem bazenu protiv Mladosti, subota je kompletirala 1. kolo nove sezone nadmetanja u Premier ligi. S hrvatskog gledišta, odličan dan sa sve četiri pobjede naših sastava od kojih su dvije više-manje bile očekivane (splitskog Jadrana i dubrovačkog Jug Adriatic osiguranja), još k tomu i kod kuće, ali posebno veseli slavlje riječkog Primorja EB u Kragujevcu nad Radničkim, kao i Solarisa u Beogradu kod Crvene zvezde. Krenimo kronološkim redom.

Jadran na turbo pogon
Aktualni prvak Hrvatske, splitski Jadran u poljudskom je bazenu ugostio vrlo mladi sastav Valisa iz Valjeva koji je na papiru možda i najslabiji sastav Premier lige. Doduše, nije se to dalo za zamijetiti u prve dvije četvrtine. U njima je domaćin istina cijelo vrijeme vodio, ali su i gosti stalno izjednačavali – od 1:0 pa 1:1, zatim 2:1 i 2:2 i sve tim slijedom do 4:3 nakon dvije četvrtine, a onda…
Onda je Jadran uključio turbo-mlaznice i postigao 8 uzastopnih golova, sve do 12:3! U zadnjoj minuti je gost uspio nakon 16 minuta posta (bez gola su bili i u drugoj četvrtini) postići jedan pogodak, ali i Splićani pridodati još jedan. U trećoj četvrtini čak 9:1 za Jadran, a ukupno prije zadnje dionice, 13:4. Gotova priča. Trener Marelja dao je priliku svim igračima, pa i drugom vrataru Martinu Čelaru, a golove za Jaran nisu dali (izuzev vratara) samo Toni Radan i Antonio Dužević.

Jugaši slavili u reviji pogodaka
Nije ista, ali na određeni način slična priča u Gružu. Aktualni hrvatski doprvak pobijedio je također gosta iz Srbije (Šabac), koji jednako tako nije niti jednom poveo. Dapače, niti izjednačio. Dubrovčani su ‘držali’ suparnika stalno na odstojanju od 4-5, pa i 6 golova prednosti.
Ono što upada u oči je vrlo velik broj pogodaka u cijelosti. Toni Mozara je, uz gosta Luku Pljevančića, s 5 pogodaka bio prvi strijelac susreta. Točnije, podijelio je taj neslužbeni naslov.

Radnički podcijenio Riječane
U Kragujevcu je novi član Lige prvaka, domaći Radnički ušao u sraz s Riječanima s ‘pola gasa’. Trener Uroš Stevanović nije igrao s najjačom postavom jer je očito nakon za njih uspješnog, a napornog prošlotjednog kvalifikacijskog turnira Lige prvaka, želio odmarati neke od svojih najboljih i najstarijih igrača. Tako su primjerice na tribinama ostali Nikola Jakšić, aktualni kapetan srpske reprezentacije i pokretač svih akcija Radničkog, te iskusni centar Duško Pijetlović.
Njihovo se neigranje u početku možda nije previše osjetilo, a posebno ne u drugoj četvrtini. Tu je dionicu domaćin dobio 5:1, ukupno 8:4 u poluvremenu. Nakon tri četvrtine domaćin je imao još uvijek +4 (10:6), te su mislili da im je stanje pod nadzorom. Kakva pogreška! Uporni mladi Riječani se nisu predavali te su golovima Brubnjaka, Rakovca i Crippe iz peterca smanjili na 10:9, a onda preko Marina Dašića poravnali na 10:10 točno 36 sekundi do kraja! Primorjaši su ‘odveli’ utakmicu do raspucavanja peteraca u kojoj je Mauro obranio udarce Drašovića i Vićkovića za veliku pobjedu primorjaša i iznenađenje kola.

Solaris dominantan protiv Zvezde
Sjajnu subotu hrvatskih klubova zaokružio je šibenski Solaris. Sunčani su usred Beograda pobijedili Crvenu zvezdu, gotovo pa je ostavivši bez šanse. Domaćin je kratko vodio samo u početku (2:1 i 3:2), ali već na kraju prve četvrtine semafor je pokazao kako brojke prevažu na stranu hrvatskog predstavnika – 5:3 za Solaris.
Dva gola prednosti je Solaris zadržao i nakon druge četvrtine, da bi u trećoj u jednom trenutku bilo čak +5 za Šibenčane odnosno 10:5. U zadnjih osam minuta je Solaris ušao s još uvijek jako lijepom prednosti, 10:6.
U posljednjih osam minuta domaćin je očekivano zaigrao presing u obrani, podigao intenzitet plivanja i agresivnosti, smanjio malo manje od dvoje minute do kraja na minimalan, za njih zaostatak, 10:11. No, Šibenčani su do kraja uspjeli zadržati tu prednost, te su ponijeli prva tri ovosezonska boda doma.