Juniori, Prvenstvo Hrvatske / 5. veljače 2021.

Sažetak 1. dana kvalifikacija juniorskog PH

Jugaši preokrenuli protiv Mornara

U Zadru i Šibeniku je završen prvi dan nadmetanja odnosno prva dva kola kvalifikacijskih turnira juniorskog Prvenstva Hrvatske. Najbolja utakmica bila je baš ona kronološki posljednja u petak, posljednji susret 2. kola šibenske skupine između Juga AP i Mornara BS. No, krenimo redom…

Malena neizvjesnost u Višnjiku

Jedini neizvjesniji susret prvog kola u obje skupine bio je zadarski sraz domaće momčadi Zadar 1952 i gostiju iz Korčule, juniora KPK. Zadrani su slavili 13:12, iako je činjenica da su mladi domaćini vodili tijekom cijele utakmice s 2-3, a u dva navrata i 4 gola prednosti (6:2, 9:5 i 11:7). U zadnjoj četvrtini su se Korčulani posve približili, te golom Petra Tedeschija stigli na samo gol zaostatka (12:11, manje od četiri minute do kraja). Dvije minute prije kraja Zadar 1952 je preko Andrije Botice povisio na 13:11, da bi momčad koju vodi Zoran Mustur uspjela u zadnjem napadu, nakon minute odmora smanjiti na konačnih 13:12 (Marijan Duhović).

U preostalim utakmicama 1. kola skupine u Zadru bilježimo uvjerljive pobjede Primorja EB nad zagrebačkim ZPK s čak 18 golova razlike (Noa Burburan 5 golova), kao i slavlje Jadrana koji je bio rezultatski dvostruko bolji od POŠK-a. Najbolji strijelac utakmice bio je jadranaš Petar Vodopivec s također 5 pogodaka.

U šibenskoj skupini, u 1. kolu baš niti jedna utakmica nije plijenila ni primjesom izjednačenosti. Mladost (Požarić i Zaratusta Mihaljević 4 gola) je ostavila Medveščak na 20 golova razlike, Jug AO (I. Vukojević i Tomasović po 5) je bio bolji od Solarisa sa 16 više postignutih pogodaka, odnosno Mornar BS (L. Dužević 3 pogotka) koji je ostavio makarski Galeb MR na 11 minusa.

Zanimljivo u derbiju Crnice

U Zadru je i drugo kolo, odigrano u petak u večernjim satima proteklo u znaku prijepodnevnih dvoboja, odnosno s vrlo uvjerljivim pobjedama KPK nad ZPK (11 golova prednosti), riječkog Primorja EB nad POŠK-om (8 pogodaka razlike) i Jadrana protiv Zadra 1953 (bolji za 6 lopti u mreži više). Iz utakmice Korčulanskog protiv Zagrebačkog plivačkog kluba, samo je za izdvojiti da je kod Korčulana najbolji strijelac bio Marin Čumbelić s 5 golova, ali čak i još bolji kod poraženih Zagrepčana, Frane Jaram koji je postigao rekordnih 7 golova od ukupno 10 pogodaka cijele svoje momčadi!

Kako smo naveli u uvodu, najzanimljiviju utakmicu su (očekivano) pružili mladi igrači Juga AO i Mornara BS. Jugaši su suvereno otvorili i tako igrali prve dvije četvrtine. Momčad trenera Đanija Pecotića otvorila je s 3:0, 4:1, 5:2… Ništa nije slutilo na neku veliku dramu. Dapače, kako cijele prve četiri minute treće četvrtine nije postignut niti jedan gol, tako su se Dubrovčani još više matematički bližili pobjedi. Jesu li toga postali i sami svjesni, pa se prerano poveselili, stali, najbolje znaju sami jugaši, ali mornarevci su se vratili iz solidnog zaostatka do izjednačenja (6:6, minutu i pol prije kraja treće četvrtine), da bi potom čak i poveli golom Duje Buše iz protunapada pola minute prije kraja dionice. U zadnju se tako četvrtinu ušlo s vodstvom Mornara BS 7:6.

Jugaši su zaigrali puno angažiranije u obrani, ‘trgnuo’ se i napad, te su s tri uzastopna gola (Tomasović, Perić i Radić) uspjeli preokrenuti vodu iznova na svoj mlin ili do vodstva Juga AO 9:7 tri minute prije kraja. Omrčen je za Splićane smanje na 9:8 samo dvije i pol minute prije kraja, da bi posljednji gol ili presudu o pobjedniku donio Marin Tomasović za pobjedu Juga AO 10:8 nad klubom koji je prošle godine u ovom uzrastu osvojio naslov prvaka države.

U preostale dvije utakmice šibenske skupine, Mladost je s lakoćom svladala Solaris ostavivši Šibenčane na 18 golova zaostatka. Za pobjednike je najbolji strijelac bio ponovo Roko Požarić s 5 golova. Slavio je u 2. kolu u Šibeniku i drugi zagrebački klub. Juniori Medveščaka bili su bolji od mladih Makarana za pet golova uz 4 gola Borne Sirovca. Valja pridodati i da je uoči zadnje četvrtine bilo ‘samo’ 13:11 za Medvjede.