A reprezentacija / 9. kolovoza 2022.

SARDINIA KUP – Poraženi od Italije

U drugom nastupu u Sassariju na Sardiniji, na turniru “Sardinia kup”, Italija je pobijedila Hrvatsku 12:11 (2:3, 3:2, 2:4, 5:2). U utakmici malo i nervoznoj, susretu koji je odlučen u zadnjoj četvrtini, u posljednjim minutama. U posljednjoj dionici u kojoj su Barakude imale prednost i 10:7 šest minuta prije kraja, pa 11:9 malo više od tri minute prije kraja, ali je domaćin, svjetski doprvak sve uspio ipak sve stići i prestići.

No, jedan pomalo nestvaran podatak. Ovo je već četvrti put u posljednjih 9 mjeseci da je rezultat u utakmicama Hrvatske i Italije 12:11! U studenom 2021. u Imperiji je bilo 12:11 za Barakude, mjesec dana kasnije u Zagrebu isto toliko, ali za Settebello. U lipnju ove godine u Puli 12:11 za Hrvatsku, sada 12:11 za Italiju. Još kada tomu pridodamo tršćansku utakmicu u lipnju, koji dan prije Pule i kada je završeno remijem (11:11), kasnije petercima 15:13 za Italiju, doista dolazimo do zaključka da su se Settebello i Barakude ‘pretplatile’ na rezultat 12:11. Pitanje je samo na koju će ili čiju stranu kojeg dana. Utorak je očito bio dan za Talijane.

Iako nije tako bilo kako na početku, tako i većim dijelom utakmice. Puno bolji ulazak u susret i konstantno vodstvo Tuckovih izabranika. U prvoj četvrtini od 1:0 do 3:1, ali i sustizanje Talijana do 3:3 početkom druge dionice. Pa ponovo dva razlike za nas (5:3), ali do poluvremena smo opet na početku (5:5).

Prvi je put Italija došla u vodstvo početkom treće četvrtine (5:6, nešto kasnije i 6:7), da bi do kraja ove četvrtine naši igrači golovima Burića, Fatovića i Marinića Kragića poveli 9:7. Kapetan Ivan Krapić je početkom zadnje dionice pogodio za 10:7 ili najveću prednost ijedne momčadi na utakmici. Ipak, pokazat će se prerano za slavlje odnosno pobjedu. Talijani su smanjivali do 10:9, Loren Fatović je zabio 3.14 minuta prije kraja za 11:9. To je bio i zadnji hrvatski gol, a slijedila su tri talijanska za ukupnu pobjedu. Posljednji je za domaćina postigao povratnik u Pro Recco, Andrea Fondelli minutu i pol prije kraja. Najviše je pak golova na susretu postigao mladi Giacomo Cannella, također iz Pro Recca, inače MVP Final 8 turnira Lige prvaka.

Nema nikakve dileme da je bilo puno bolje i kvalitetnije nego u prvoj utakmici na turniru, protiv Srbije. Ono što me ljuti je sam kraj utakmice, ali to je već druga tema. Imali smo i mi nekih pogrešaka. Bilo je dosta žustro i oštro u bazenu. Idemo sad odvesti Burića na snimanje prsta u bolnicu, nadam se da nije lom u pitanju. To me sada više brine

– neposredno nakon utakmice s Talijanima će izbornik Ivica Tucak.

U drugoj utakmici 2. kola Srbija je pobijedila Grčku 11:10 (5:2, 2:5, 3:3, 1:0). Pogodak odluke postigao je za Ranđelović točno sekundu prije kraja.

Poredak: Srbija 6, Grčka 3, Italija 3, Hrvatska 0.