A reprezentacija / 8. kolovoza 2022.

SARDINIA KUP – Hrvatska poražena u 1. kolu

U prvoj utakmici na turniru “Sardinia kup” u talijanskom gradu Sassariju na otoku Sardiniji, reprezentacija Hrvatske izgubila je od Srbije 9:7 (3:0, 2:2, 2:4, 2:1). Izbornik Tucak je od 15 igrača s koliko je otputovao u Italiju, za ovu utakmicu odlučio na tribini ostaviti kapetana centra Ivana Krapića, te braniča Matiasa Biljaku.

Umnogome je porazu doprinio loš ulazak u utakmicu (vodstvo Srbije čak 4:0 početkom druge četvrtine), iako valja naglasiti i da su naši igrači uspjeli pred kraj treće četvrtine u potpunosti se vratiti u utakmicu i izjednačiti na 6:6. Krenimo redom…

Početak bi najradije zaboravili, makar vjerujemo da u našem stožeru i svlačionici neće, pa ni ne smiju. Na pogreškama se nerijetko najbolje uči, te valja uvidjeti što je bilo krivo danas kako se ne bi ponovilo sutra, kada će biti još bitnije. Naime, Srbija je prvu četvrtinu dobila u svoju korist 3:0, a početkom druge povela i 4:0. Dvaput uzastopno prvo Radulović, pa jednom Stojanović, a početkom druge dionice još i Viktor Rašović. To su bili strijelci Srba. S druge strane naši igrači očito nikako nisu mogli pronaći put do srpske mreže.

Odigrali smo jako lošu utakmicu u svim segmentima, što u ovoj fazi istinski napornih treninga nije za ne očekivati. To nije ono što me brine, ali postoji nešto drugo

– sa Sardinije će izbornik Ivica Tucak.

Ono što me brine jest da već drugu uzastopnu prijateljsku utakmicu ulazimo olako. Protiv Mađarske u Šibeniku 0:3, sada protiv Srbije 0:4. To mi se nikako ne sviđa, pa primanje gola u onaj dio koji igrači moraju braniti. To je stvar mentalnog pristupa i to je nešto što ću ja sada vrlo jasno iskomunicirati s igračima. Postoje metode s kojima se to može promijeniti, samo se nadam da neću morati to učiniti. Od treninga pa nadalje. Pa, neću ja svako malo gubiti živce uz rub bazena. Nadam se da će shvatiti moju poruku. To je zbog njih. Trenirati i raditi ovoliko koliko radimo, a stvarno rade jako žestoko, naporno, pa da se uđe u utakmicu i gubiš 4:0… to je nevjerojatno. Nakon toga čak dođemo i do 6:6. To je stvar mentalnog pristupa.

Uspjelo je to prvo Franku Laziću (4:1 u 11. minuti). Nešto kasnije se u strijelce upisao i Josip Vrlić (4:2), ali nakon druge četvrtine je Srbija još uvijek imala veliku prednost – 5:2.

Štoviše, početkom treće dionice i još malo više za suparnika – 6:2. To je bio rezultat u drugoj minuti treće četvrtine i tada slijedi napadački preporod. Jednom je moralo ‘procuriti’. S četiri uzastopna gola (Marinić Kragić 2, Vrlić 1 i Fatović 1), Barakude su uspjele poravnati na 6:6, te se potpuno vratiti u utakmicu. Minutu prije kraja četvrtine, najbolji srpski reprezentativac, ljevak Dušan Mandić postigao je svoj prvi i jedini pogodak – 7:6 za suparnika.

Nakon iscrpljujućeg povratka u trećoj četvrtini, popustila je očito koncentracija početkom zadnje. U manje od jedne minute Srbi su postigli dva nova gola (Vučinić i Pljevančić), te je Srbija odmaknula ponovo na tri razlike (9:6), ali i s bitno manje minuta do kraja. Ostalo je tada još samo tri i pol minute do kraja. Vrijeme u kojem je tek Harkov uspio ublažiti poraz golom za konačnih 9:7.

U drugoj utakmici 1. kola, Grčka je pobijedila Italiju 9:8 (4:2, 1:2, 3:3, 1:1).

U utorak (9. VIII.) Hrvatska igra drugu utakmicu na turniru, a suparnik će od 20.00 sati biti reprezentacija Italije. Ovaj susret će prenositi RaiSport SAT.