Regionalna liga, Seniori, Vijesti / 29. rujna 2019.

RVL Sažetak 2. kola A1 lige

Neumoljivi hrvatski euroligaši

Druga prvenstvena runda regionalnog nadmetanja u A1 ligi potvrdila je visoke ambicije i tomu odgovarajuću kvalitetu dva najjača hrvatska kluba, u konačnici i finaliste prošlosezonskog izdanja RVL (Mladost i Jug AO), ali jednako tako i kvalitetu splitskog Jadrana. Jednostavnije, sva tri hrvatska kluba sudionika Lige prvaka ove sezone, u gostima su kao ‘plitak potok’ svladali suparnike.

Zagrepčani i Dubrovčani su i statistički bili, kada se gleda konačan rezultat, dvostruko jači od momčadi kojima su došli u goste. Nije da je baš neočekivano, ali jest lijepo za zabilježiti. Mladost je kod Budve samo na kratko malo slabije ili sporije počela odigravši 2:2 u prvih osam minuta i to nakon početnog vodstva domaćina 2:0. No, nakon toga je slijedila kanonada od 5 golova Žabaca (Radu, Ćuk, Lazić, Bajić i Bowen). Naznaka Budvi što će ih slijediti kasnije. Amerikanac Bowen koji je u prvom kolu bio najbolji strijelac mladostaša (4 pogotka protiv Mornara BS), sada je opet bio u vrhu strijelaca s tri pogotka baš koliko su postigli Ćuk, te obojica centara, Radu i Vrlić.

Hrvatski prvak Jug AO je pak kod Zvezde u Beogradu od starta dao do znanja da u toj utakmici domaćin nema baš puno šansi. Najviše što su Beograđani uspjeli postići su u dva navrata, početkom utakmice, stići na gol zaostatka (1:2 i 2:3). Baš nakon tog drugog gola momčadi koju vodi Igor Milanović, jugaši su uzvratili sa šest zaredom (Papanastasiou, Fatović, Obradović, Lončar 2 i Lozina). Raznovrsnost strijelaca, baš kao i u slučaju Mladosti, nešto je što mora radovati i stratega Gospara, Vjekoslava Kobešćaka.

Splitski Jadran je gostovao kod aktualnog prvaka Srbije, Šapca. Ono što smo najavljivali, nije uopće dvojbeno koji sastav ima više kvalitete i širine, ali jedina manja bojazan temeljila se na mogućem umoru od većeg broja utakmica i učestalih putovanja splitskog sastava. Jadran je još minule srijede navečer bio u Strasbourgu, izborio Ligu prvaka. Slijedio je put doma, pa opet put pod noge. Ništa od tih strahova nije bilo osnovano, pokazala je kasnije utakmica. Konačan rezultat od ‘samo’ 12:10 u korist Jadrana mogao bi zavarati. Naime, na koncu druge četvrtine je bilo 6:3, pred kraj treće 10:4 za Jadran, a u prvoj minuti zadnje dionice i 11:5 za goste iz Splita. Očito je da su zadnje minute u Šapcu jadranaši odigrali malo ležernije nakon osigurane pobjede.

Jedini hrvatski klub koji je u prošlom kolu A1 lige poražen je Mornar BS. Momčad trenera Danijela Burića je također gostovala, u Budvi gdje im je domaćin bio kotorski Primorac. Za Mornar BS se kobnom pokazala druga četvrtina koju je Primorac dobio 4:1 i to je bilo jednostavno nenadoknadivo. Golom Marina Bana četiri minute prije kraja utakmice, gosti su došli na samo gol minusa (7:6), ali nije bilo snage za više od toga. Kotorani su s dva pogotka s igračem više osigurali svoju prvu pobjedu, a Mornar BS prikovali za dno tablice.