Prvenstvo Hrvatske, Vijesti / 10. listopada 2020.

Rezultati 2. kola Prvenstva Hrvatske

Galeb – Jadran

Sukladno najavama. Nova pobjeda Jadrana, ali ipak ne izražena s onoliko puno golova kao i 1. kolu. tada su Zadrania postigli 28 golova, sada Makaranima 20. Iako, niti 20 u vaterpolu nije malo, nije nikad ni bilo.

Jadran je u svemu bio bolji. Od plivanja, selekcije šuta, realizacije igrača više… Makarani su imali čak vrlo dobar učinak vratara Marija Podruga (16 obrana), ali budući da je bio ‘na streljani’, s upućena čak 32 udarca na njegov gol, niti njegova dobra večer nije mogla spasiti Galeb MR od uvjerljivog poraza. Opet, posve očekivano jer Jadran ipak pripada u ‘gornji dom’ hrvatskog vaterpola. Prvi strijelac utakmice bio je Nikola Milardović, ljetošnje pojačanje Jadrana s 4 pogotka.

Mornar – Solaris

Predviđanja o derbiju na Poljudu, odnosno najzanimljivijoj utakmici 2. kola između Mornar BS i Solarisa su se pokazala točnom. Utakmica bi zasluživala solidne pohvale, da nije bilo zadnje sekunde i rijetko viđene opće tučnjave svih igrača u bazenu, ali uz uskakanje onih s klupa.

Treneri su pokušali smiriti svoje igrače, ali u tomu nisu uspjeli. Sve u svemu, bit će tu dosta posla vjerojatno kako za opunomoćenika susreta, tako i kasnije za izricanje stegovnih mjera.

Šteta što će ovaj izgred sekundu prije kraja u biti ‘preplaviti’ utakmicu koja je bila napeta, izjednačena, zanimljiva. Gosti su bolje otvorili povevši 0:2 i 1:3 u prvoj dionici. Sredinom druge četvrtine je Mornar BS prvi put izjednačio (4:4, Vrdoljak), da bi malo kasnije Duje Akrap iz peterca prvi put doveo domaćina i do prednosti. U trećoj četvrtini je u dva navrata Mornar BS imao i po dva gola prednosti (7:5 i 10:8), te su upravo tu prednost uspjeli čuvati i do pred kraj utakmice. Štoviše, tri minute prije kraja Marin Vrdoljak je postigao gol i za +3 (12:9). No, Šibenčani se ne predaju.

Minutu i pol do kraja Eugen Koprčina je smanjio (12:10), da bi Karlo Kreković jako lijepim golom sa srednje vanjske pozicije i solidne udaljenosti, doveo svoju momčad na minimalni zaostatak (12:11), samo 37 sekundi prije kraja. Solaris se potom uspio obraniti u zadnjem Mornarevom napadu, da bi potom slijedila završnica opisana u početku izvješća.

Zadar 1952 – KPK

Korčulani su u Donatovom gradu došli do prve prvoligaške pobjede u Hrvatskoj ligi. Subotnja utakmica u Višnjiku stoga će po ovom detalju sigurno ući u povijesne knjige KPK.

Domaćin je u prve dvije četvrtine koliko-toliko čak i uspijevao držati ‘zaveslaj’ za Korčulanima. No u zadnje dvije dionice iskazala se očita razlika u kvaliteti, možda ponešto i u snazi. U posljednjih 16 minuta Korčulani su primili samo 1 pogodak, a u suparničku su mrežu ‘utrpali’ čak 10 lopti. Uz to, Zadrani su u zadnjoj četvrtini ostali i s dvojicom igrača manje u rotaciji (treća osobna pogreška Lovre Zelića i Roka Donđivića). Nije to ništa osobito strano u vaterpolu, ali jeste opterećujuće za momčad koja je ionako dosta mlada, nedovoljno iskusna.

Kao što smo naveli u uvodu, velika i za povijest KPK značajna pobjeda u Zadru.

Medveščak – Jug Adriatic Osiguranje

Prije utakmice nije bilo puno neizvjesnosti, ali niti tijekom susreta puno dramatičnosti. Prvak Hrvatske je debitirao u ovoj prvenstvenoj sezoni u Zagrebu, kod Medveščaka i s 8 golova plusa došao do prva tri boda.

Možda trener gostiju može naći zamjerke u postotku realizacije igrača više, ali samo možda… U prvoj utakmici sezone, u susretu predvidljivog ishoda, protiv suparnika koji ipak nije najviše razine ili klase Juga, te i s dosta mladih igrača (Zvono, Tomasović, Begić) to doista nije nikakav problem. Fatović s čak 6 golova, ali i Merkulov sa sjajnom realizacijom šuta 5-5, prvi su pojedinci utakmice.

pak, komplimenti i Medvjedima. Neće baš biti puno momčadi koje će ove sezone biti poražene od jugaša s ‘samo’ 8 golova razlike, a i rezultatski se donekle držati u tri četvrtine. Ona druga dionica je naime bila presudna. Četvrtina u kojoj je Jug Adriatic osiguranje protutnjao Sveticama (6:1).