A reprezentacija, Svjetsko prvenstvo / 13. srpnja 2023.

Put do Fukuoke 10

KAZANJ 2015. – Srebro koje nam je nedostajalo
Glavni grad Tatarstana, autonomne ruske republike ugostio je najbolje vaterpoliste svijeta 2015. Godina koja nam nije baš najbolje počela. Rezultatski bi možda i mogli reći sjajno u kontekstu 7 utakmica i isto toliko pobjeda u Svjetskoj ligi, ali ostali smo u proljeće bez prvog centra Nikše Dobuda, a odustao je i Miho Bošković. Probao je, ali jednostavno nije išlo, te je pošteno priznao da više ne ide, ne može.

Izbornik Ivica Tucak je u Rusiju poveo sljedeću postavu – Josip Pavić, Damir Burić, Antonio Petković, Luka Lončar, Maro Joković, Luka Bukić, Petar Muslim, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Fran Paškvalin, Anđelo Šetka, Paulo Obradović i Marko Bijač.
Skupina, kao i vrlo često na svjetskim prvenstvima, ne osobito zahtjevna. Za početak Kanada 12:7, pa sučeljavanje s Rudićem koji sada vodi Brazilce i pobjeda 10:9, da bi u 3. kolu trijumfirali i nad Kinom 17:1.

Crnogorci su nam na svjetskim prvenstvima nekako uvijek ‘ležali’, odgovarali. U Kazanju je to demonstrirano na osobit način, u četvrtfinalu. Za uvod – 5:0, tako da se suparnik ošamuti. Vratar Josip Pavić je u cijeloj utakmici prikupio čudesnih 17 obrana! Luka Lončar je na 2 metra bio temeljni oslonac. Petar Muslim je dao 3 gola. Crna Gora je prvi gol postigla, tek u trećoj četvrtini. Konačan rezultat 10:4 čak i ne zrcali u punoj mjeri nadmoć koju su tog dana iskazale Barakude.

Zato je polufinale ponudilo igru živaca. Grci s druge strane, momčad u silovitom usponu. Tvrda utakmica, grčevita borba u bazenu. Dvije minute prije kraja još imamo vodstvo, ali Mylonakis I Kolomvos poravnavaju na 10:10, ali ne odvode utakmice u produžetak. Toga više nema, sada se pucaju peterci. Grci imaju odličnog vratara, ali mi imamo ‘supermana’ između vratnica. Pavić brani udarac Fountoulisa i to je obrana za pobjedu, za finale Svjetskog prvenstva.
U finalu, klasik – Hrvatska protiv Srbije odnosno sudar dvije momčadi koje su odredile cijelo jedno desetljeće vaterpola u Europi i svijetu. Uvod za 5, vodstvo 2:0, a nastavak… Ha, nije za pozivnu ocjenu jer smo punih 14 minuta bili bez postignutog gola. Što ne možemo reći za suparnika. U konačnici je završilo 11:4 za Srbiju, ali imamo nešto što nam je nedostajalo, što još nismo imali. Svjetsko srebro!
Jasno da kada ste u finalu zanima vas samo zlato, ali nakon početnog žala zbog poraza, prevladalo je zadovoljstvo. Kompletirali smo nisku medalja sa svjetskih prvenstava. Dotad jednom zlatu i trima broncama, pridodali smo i prvo srebro. Ukupno, peta uzastopna medalja. Već tog trenutka je Hrvatska postavila rekord. Nitko nikada nije osvojio medalju na čak pet uzastopnih svjetskih smotri.