Vijesti / 3. travnja 2021.

PRVENSTVO HRVATSKE – Tri pobjede gostiju

Tri su utakmice ukupno odigrane u subotnju večer posljednjeg 16. kola Prvenstva Hrvatske. Dva susreta su iz Lige za prvaka, jedan iz Lige za ostanak, a ono što je svim utakmicama svojstveno je da su u sve tri pobijedili, poprilično uvjerljivo, gosti.

Iako još isu odigrane sve utakmice državnog prvenstva, kako u Ligi za prvaka, tako ni Ligi za ostanak, načelno se znaju parovi četvrtfinala doigravanja, a oni su:

Jug Adriatic osiguranje – POŠK, Mladost – Medveščak, Jadran – Mornar BS/Solaris i Primorje EB – Solaris/Mornar BS.

Liga za prvaka

Branitelj naslova okončao je ligaški dio nadmetanja u Splitu kod Mornar BS. Trener Vjekoslav Kobešćak je u poljudski susret ušao s najjačim snagama, a ove su mu uzvratile s maksimalnim trudom. Plod toga je 17 postignutih golova, 8 različitih strijelaca (Merkulov 3, Obradović i Kržić po 3). Početkom treće četvrtine je Jug Adriatic osiguranje imao prednost 10:2, a do kraja ove dionice su otišli i na plus 10 (14:4).

Jugaši će u četvrtfinalu doigravanja Prvenstva Hrvatske igrati protiv momčadi splitskog POŠK-a. Mornaru BS je još ostalo za odigrati utakmicu 15. kola protiv Solarisa u Šibeniku, a taj bi susret mogao i odlučiti o startnom mjestu broj 5 u doigravanju.

Zagrebačka Mladost je i bez čak petorice reprezentativaca kojima je trener Bajić dao odmor (Bukić, Bušlje, Miloš, Marcelić i J. Vrlić), s lakoćom ‘premostila rijeku’, odnosno slavila u Rijeci protiv domaćeg Primorja EB. Glavni dio posla su Žapci učinili odmah u početnim minutama. Sredinom prve četvrtine su Radu, Lazić i Biljaka zatresli mrežu Frana Čubranića za 3:0 i mirno trasiranje gostujuće pobjede. Sve dodatno osnaženo i u prve tri minute druge četvrtine u kojima su još jednom Radu, pa potom i Lazić povećali prednost na 5:0. To je već neuhvatljivo za mladiće trenera Igora Hinića.

U četvrtfinalu doigravanja će se igrati zagrebački derbi, budući da će Mladost igrati protiv Medveščaka.

Liga za ostanak

Momčad zagrebačkog Medveščaka već je i kolo ranije osigurala četvrtfinale, pa i prvo mjesto u ovoj skupini, a u Makarskoj ga je samo potvrdila. Pridodali bi, čak i poprilično uvjerljivo. Već nakon 16 minuta igre, Zagrepčani su vodili 8:2. Punih 13 minuta domaći Galeb MR nije postigao gol. Toliko je vremena proteklo od domaćinovog drugog pa do trećeg gola. Konačnih 7 pogodaka plusa ujedno je i najveća prednost na utakmici.

Pomalo kuriozitetno zvuči podatak da je Galeb MR primio 14 golova, a njihovi vratari Mario Podrug i Jure Topić su uspjeli ubilježiti zajedno 19 obrana! To nadalje znači da je Galebov gol bio pod stalnom kanonadom Medvjeda. Napadi s igračem više nisu bili pak onaj do igre s kojim obojica trenera mogu iskazati zadovoljstvo (Galeb MR 1-8, a Medveščak 1-6). No, onaj najbitniji zaključni omjer brojki, a temeljem rezultata je da su 3 boda otišla u Zagreb.